Ղրղզստանի ՊՆ-ն առաջարկել է Տաջիկստանի հետ սահմանի խնդրահարույց հատվածներում ՀԱՊԿ զորախումբ տեղակայել
Տաջիկստանի հետ սահմանին իրավիճակը լիցքաթափելու համար Ղրղզստանը նպատակահարմար է համարում ՀԱՊԿ ռազմական կոնտինգենտ տեղակայել. այն տարածքում, որտեղ վերջերս նկատվում է կոնֆլիկտային իրավիճակ։ Այս մասին չորեքշաբթի Բիշքեկում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Բակտիբեկ Բեկբոլոտովը։
«Սահմանին (Տաջիկստանի հետ) խաղաղություն և հանգստություն չի լինի, քանի դեռ արբիտր չի կանգնել ղրղզների և տաջիկների միջև: ՀԱՊԿ փոքր զորախումբը կարող է տեղակայվել վիճելի տարածքներում՝ վերահսկելու տեխնիկայի հետքաշումն ու հրադադարը», - ասել է նա:
Նրա խոսքով, Դուշանբեի հետ վիճելի տարածքների շուրջ կոնսենսուսի հասնելը բավականին դժվար կլինի, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրն ունի «իր ճշմարտությունը»։
Ըստ նախարարի, միայն Ղրղզստան-Տաջիկստան սահմանին ՀԱՊԿ զորախմբի տեղակայումից հետո հնարավոր կլինի շարունակել սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացը։

Глава минобороны Кыргызстана предложил разместить на границе с Таджикистаном контингент ОДКБ
Кыргызстан в целях деэскалации ситуации на границе с Таджикистаном считает целесообразным разместить военный контингент ОДКБ в районе, где недавно наблюдалась конфликтная ситуация. Как передает ТАСС, об этом заявил в среду на пресс-конференции в Бишкеке глава киргизского министерства обороны Бактыбек Бекболотов.
"Мира и спокойствия на границе не будет, пока между кыргызами и таджиками не встанет третейский судья. На спорных участках можно выставить маленький контингент ОДКБ, чтобы он контролировал отвод техники и прекращение огня", - сказал он.
По его словам, достичь консенсуса с Душанбе по спорным территориям будет достаточно трудно, поскольку у каждой из сторон "своя правда".
Только после появления на киргизско-таджикской границе военнослужащих из ОДКБ, по мнению министра, можно будет продолжить процесс демаркации и делимитации границы.