Բաքվում հայ գերիների դատավարությունները նպատակ ունեն ահաբեկելու հայ հասարակությանը. ՀՀ ՄԻՊ-ը՝ Մոնպելիեի փաստաբաններին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է Մոնպելիե քաղաքի Փաստաբանների պալատի նախագահ Նիկոլա Բըդել դե Բյուզաղեգին, ներկայացուցիչներ Լյուկ Կիղքյաշաղյանին, Ամին ֆաղաժին, Նաիրա Զորոյանին։
Պաշտպանը ողջունել է և շնորհակալություն հայտնել պալատի ներկայացուցիչներին հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանության համար կատարած աշխատանքի համար, ապա ներկայացրել է Պաշտպանի գործառույթները, դերն ու մանդատը։
Գրիգորյանը խոսել է փակ հաստատություններ այցերի, մշտադիտարկումների մասին, տեղեկացրել, որ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքներն ամփոփվում են ՄԻՊ-ի զեկույցներում։
Պաշտպանն անդրադարձել է քաղաքացիների կողմից ստացված դիմումներին, ընդգծել, որ վերջին տարիների ընթացքում Պաշտպանի միջամտությամբ դրական լուծում ստացած դիմումների թվի աճ է նկատվում. «Մեզ համար նպատակն է ոչ թե ասել՝ իրավունքի խախտում է եղել (պետական մարմնի կողմից), այլ աշխատելը, որ անձի իրավունքը վերականգնվի»,-նշել է Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը խոսել է նաև ՀՀ-ում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության մասին՝ շեշտադրում անելով անվտանգային հարցերի վրա։
Պաշտպանն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-15-ը ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքներին, ներկայացրել իրավունքների շարունակական խախտումներն ու պատերազմական հանցագործությունները, որոնք արձանագրվել են Պաշտպանի արտահերթ զեկույցներում։
Գրիգորյանը խոսել է նաև Բաքվում հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող դատավարությունների մասին՝ ընդգծելով, որ դրանք արհեստական են և ավելի շատ նպատակ ունեն ահաբեկելու թե ընտանիքներին և թե հայ հասարակությանը։
Մոնպելիե քաղաքի Փաստաբանների պալատի նախագահ Նիկոլա Բըդել դե Բյուզաղեգն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանին ընդունելության համար՝ նշելով, որ շատ կարևոր է տեղեկացված լինել Հայաստանում տեղի ունեցող իրավիճակի մասին և այն ներկայացնել աշխարհին։

Судебные процессы над армянскими военнопленными в Баку преследуют цель запугать армянское общество: омбудсмен представителям Палаты адвокатов Монпелье
Правозащитник Кристине Григорян приняла председателя Палаты адвокатов Монпелье Николя Беделя де Бюзагега, членов палаты Люка Кигкяшагяна, Амина Фахажа и Наиру Зороян, передает Арменпресс.
Кристине Григорян приветствовала и поблагодарила представителей палаты за проделанную работу по защите прав армянских военнопленных, затем представила функции, роль и полномочия Защитника.
Она рассказала о посещениях закрытых учреждений, мониторинге ЗПЧ, сообщила, что проделанная в течение года работа обобщается в докладах Защитника по правам человека.
Омбудсмен коснулась и обращений, поступающих от граждан, подчеркнула, что в последние годы увеличивается количество обращений, получивших положительное решение при вмешательстве Защитника. ''Наша цель не в признании нарушения прав (государственным органом), а в восстановлении прав человека'', - сказала Кристине Григорян.
Она представила и состояние прав человека и демократии в РА, подчеркнув вопросы безопасности.
Защитник коснулась последствий нападения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Республики Армения 13-15 сентября, представила непрекращающиеся нарушения прав и военные преступления, которые были зафиксированы во внеочередных докладах Защитника.
Омбудсмен рассказала и о судебных процессах над армянскими военнопленными в Баку, подчеркнув, что они надуманы и направлены на запугивание семей пленных и армянского общества.
Президент Палаты адвокатов Монпелье Николя Бедель де Бюзагег поблагодарил Защитника за прием, отметив, что для них важно знать ситуацию в Армении и представлять ее миру.