Դեսպան Ներսեսյանը Թոբիաս Էլվուդին ներկայացրել է Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ազդեցությունն ու առկա մարտահրավերները
Նոյեմբերի 1-ին Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը հանդիպել է ՄԹ Համայնքների պալատի Պաշտպանության ընտրված հանձնաժողովի նախագահ Թոբիաս Էլվուդի հետ։ Հանդիպման ընթացքում դեսպան Ներսեսյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգության մարտահրավերները՝ նշելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ազդեցությունը և Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից Ադրբեջանի զիված ուժերի անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը։
Դեսպանը նաև ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին որպես պատանդ պահելու շարունակական օգտագործումը՝ խախտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։ Բացի այդ, դեսպանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային վերաբերմունքի վրա՝ նշելով անզեն զինվորների արտադատական սպանության վերջին օրինակը։
Դեսպան Ներսեսյանը պատգամավորին ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ջանքերը տարածաշրջանում համապարփակ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ ընդգծելով ԼՂ հակամարտությունը՝ գործող միջազգային մեխանիզմների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա հարաբերությունների ապագայի շուրջ և քննարկել միջազգային հարթակներում խորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորությունները։

Посол Армении рассказал председателю комитета Палаты общин Великобритании об агрессии Азербайджана
Посол РА в Великобритании Варужан Нерсесян встретился с председателем Отборочного комитета обороны Палаты общин Великобритании Тобиасом Элвудом, передает NEWS.am.
Как сообщает пресс-служба МИД, в ходе встречи посол Нерсесян представил существующие в регионе вызовы безопасности, отметив последствия широкомасштабного нападения Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения и необходимость немедленного вывода вооруженных сил Азербайджана за пределы международно признанных границ Армении.
Посол также подчеркнул продолжительное удержание Азербайджаном армянских военнопленных в качестве заложников, в нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября. Кроме того, посол обратил внимание собеседника на бесчеловечное отношение Азербайджана к армянским военнопленным, отметив последний пример убийства безоружных солдат без суда и следствия.
Посол Нерсесян представил депутату усилия правительства Армении по установлению всеобъемлющего мира в регионе, подчеркнув необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта посредством действующих международных механизмов.
Стороны также обменялись мнениями о будущем отношений Армении и Великобритании и обсудили возможности дальнейшего развития парламентского сотрудничества на международных площадках.