ՀՀ տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն օրակարգի առաջնային հարց է. ԱԳ փոխնախարար
Հայաստանի համար օրակարգի առաջնային հարցերի շարքում են շարունակում մնալ Հայաստանի և Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի տարաբնույթ հետևանքների վերացումը, ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումը ՀՀ տարածքից, հակամարտության վերջնական կարգավորումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Հայաստանի համար համագործակցության օրակարգի առաջնային հարցերի շարքում շարունակում են մնալ աշխատանքներն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, Հայաստանի և Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի տարաբնույթ հետևանքների վերացումը, առաջին հերթին՝ հումանիտար հարցերը, ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերումը մեր տարածքից, հակամարտության վերջնական կարգավորումը, մարդասիրական աջակցության տրամադրումը»,-ասաց փոխնախարարը:
Միաժամանակ, օրակարգի առաջնային հարցերի շարքում է Եվրոպական միության և ԵՄ բոլոր կառույցների հետ ոլորտային համագործակցության խորացումը, իրավական փաստաթղթերով ստանձնած հանձնառությունների ամբողջական իրականացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, իհարկե,  տնտեսական ցնցումների հաղթահարումը:

Withdrawal of Azerbaijani troops from Armenia’s territory key issue on agenda – deputy FM
The elimination of various consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against Armenia and Artsakh, the withdrawal of Azerbaijani troops from Armenia’s territory and the final settlement of the conflict are among the key issues on the Armenian agenda, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan said during the joint session of the parliamentary standing committees, Armenpress reports.
"Among the priority issues of the cooperation agenda for Armenia are the activities in directions as the intensification of the political dialogue, the elimination of various consequences of the aggression unleashed against Armenia and Artsakh, firstly the humanitarian issues, the withdrawal of Azerbaijani armed forces from our territory, the final settlement of the conflict and the provision of humanitarian assistance", the deputy FM said.
At the same time, the deepening of sectoral cooperation with the European Union and all structures of the EU, the complete implementation of the commitments assumed by legal documents, the expansion of legal-contractual framework and of course, overcoming the economic shocks are among the priority issues of the agenda.