Այսօրվա բռնազավթումը չի փոխում Շուշիի կարգավիճակը, այն եղել ու շարունակելու է մնալ Արցախի Հանրապետության անբաժանելի մասը. Գեղամ Ստեփանյան
2020 թվականի աշնանն Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի կողմից բռնազավթվել են Արցախի Հանրապետության շուրջ 200 բնակավայրեր՝ այդ քվում հայկական մշակույթի կենտրոն Շուշին։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին բռնակցելու վերաբերյալ 1921 թվականի հուլիսի 5-ի ապօրինի որոշման մեջ որպես ձևավորվելիք հայկական ինքնավարության կենտրոն էր սահմանվում Շուշի քաղաքը։ Սակայն Շուշին Արցախից օտարելու հեռահար նպատակադրությամբ 1923թ֊ին, երբ Արցախի մի փոքրիկ հատվածում ձևավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, կենտրոն դարձավ ոչ թե Շուշին, այլ Ստեփանակերտը։
Շուշին զավթելու, նրա հայկականությունը աղավաղելու և այն ադրբեջանական ներկայացնելու ուղղությամբ Ադրբեջանը գործել է մշտապես։ Քաղաքը յուրացնելու ընթացքում, ինչպես 1900֊ականների սկզբին, այնպես էլ 2020թ֊ին թուրք֊ադրբեջանական տանդեմի հիմնական գործիքները եղել են էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը՝ հայ բնակչության ֆիզիկական ոչնչացումը, դեպորտացիան, նրանց ստեղծած հոգևոր֊մշակութային արժեքների ոչնչացումն ու աղավաղումը։
Շուշիի մշակութային ժառանգությունը քաղաքի հայկական պատկանելության ինքնատիպ վկայություն է։ Դա է պատճառը, որ դեռ պատերազմի օրերին երկու անգամ դիտավորյալ թիրախավորվել է Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, հրադադարից հետո շարունակաբար պղծվել են Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցին և Շուշիում գտնվող բազմաթիվ հայկական մշակութային արժեքներ։ Ադրբեջանը շարունակաբար ավերում է քաղաքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, տները, բազմաբնակարան շենքերը։
Այսօրվա օկուպացված և հայաթափված Շուշին Արցախն էթնիկ զտման ենթարկելու թուրք֊ադրբեջանական դարավոր և անփոփոխ քաղաքականության իրական օրինակ է։
Տարբեր առիթներով միջազգային պատվիրակություններ տանելով Շուշի՝ Ադրբեջանը փորձում է լեգիտիմացնել իր ագրեսիան։ Բոլոր նրանք, ովքեր այցելում են Շուշի, իրենց քայլով հանցակից են դառնում մարդկանց տեղահանությանը և լեգիտիմացնում ուժի կիրառումը, ագրեսիան և օկուպացիան։
Այսօրվա բռնազավթումը չի փոխում Շուշիի կարգավիճակը, այն եղել ու շարունակելու է մնալ Արցախի Հանրապետության անբաժանելի մասը»:

Today’s occupation does not change the status of Shushi, it was and will continue to be an integral part of the Republic of Artsakh: Gegham Stepanyan
As a result of the war unleashed against the people of Artsakh in the fall of 2020, around 200 villages and towns of the Republic of Artsakh have been occupied by Azerbaijan, including Shushi – the center of Armenian culture. The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan said on Facebook.
"In the illegal decision of July 5, 1921, on the annexation of Nagorno Karabakh to Azerbaijan, the city of Shushi was defined as the center of the emerging Armenian autonomy. Though in 1923, with a long-term goal of alienating Shushi from Artsakh when the Nagorno Karabakh Autonomous Region was formed on a small part of Artsakh Stepanakert, not Shushi, became the center.
Azerbaijan has always acted in the direction of capturing Shushi, distorting its Armenian identity and passing it off as Azerbaijani. During the appropriation of the city, the main tool of the Turkish-Azerbaijani tandem both in the early 1900s and in 2020, was ethnic cleansing and genocide: the physical destruction and deportation of the Armenian population, elimination, and distortion of the spiritual-cultural values created by them.
The cultural heritage of Shushi is unique evidence of the Armenian belonging of the city. That is the reason why Azerbaijan deliberately targeted the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedra twice during the war, and after the ceasefire Saint Hovhannes the Baptist (Kanach Zham) Church and a number of Armenian cultural values in Shushi have continuously been desecrated. Azerbaijan continuously destroys the city’s civil infrastructure, houses, and apartment buildings.
The current occupied and ethnically cleansed Shushi is a real example of the centuries-old and unchanging Turkish-Azerbaijani policy of ethnic cleansing.
By bringing international delegations to Shushi on various occasions, Azerbaijan is trying to legitimize its aggression. All those who visit Shushi become complicit in the displacement of people and legitimize the use of force, aggression, and occupation.
Today’s occupation does not change the status of Shushi, it was and will continue to be an integral part of the Republic of Artsakh", wrote Stepanyan.