Ռուսաստանը կշարունակի անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել Երևանին և Բաքվին. Զախարովա
Ռուսաստանը շարունակելու է Երևանին և Բաքվին տրամադրել անհրաժեշտ աջակցությունը՝ հանուն Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ:
«Այսօր՝ նոյեմբերի 9-ին, լրանում է Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լիակատար հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին ընդունված հայտարարության 2 տարին: Տվյալ քայլը թույլ տվեց վերջ դնել արյունահեղությանը և տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթաց սկսել», - ասել է Զախարովան:
Նա նաև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեությանը:
«2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմն արդյունավետ կերպով իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները, զգալի ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և անվտանգության ապահովման գործում: Դա գնահատում են մեր ադրբեջանցի և հայ բարեկամները: Ղեկավարների երկկողմ հայտարարությունները, որոնք ամրագրված են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններում, հիմք են հանդիսացել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների համալիր կարգավորման գործընթացի մեկնարկի համար», - նշել է դիվանագետը:
Զախարովան նաև շեշտել է, որ երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ աշխատանքային խմբի շրջանակներում մեծ աշխատանք է կատարվել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ:
«Համաձայն երկրների ղեկավարների՝ 2021 թ.-ի նոյեմբերի 26-ի որոշման, իր աշխատանքն է սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և հետագա սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովը՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ: Տվյալ մեխանիզմի աշխատանքը կարևորագույն նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին իրադրության կայունացման համար», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Զախարովան հավելել է, որ սերտ համակարգում է տեղի ունենում հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հարցով:
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը շեշտել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի Երևանին և Բաքվին տրամադրել անհրաժեշտ աջակցությունը՝ հանուն Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման:

Россия продолжит оказывать необходимую поддержку Еревану и Баку: Захарова
Россия продолжит оказывать Еревану и Баку необходимую поддержку для достижения мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе. Как сообщает "Арменпресс", об этом заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Сегодня, 9 ноября, исполняется 2 года со дня подписания президентами России, Азербайджана и премьер-министром Армении заявления о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Этот шаг позволил положить конец кровопролитию и запустить налаживание мирной жизни в регионе", - сказала Захарова.
Захарова подчеркнула, что развернутый в соответствии с трехсторонним заявлением российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе эффективно выполняет поставленные перед ним задачи, вносит существенный вклад в стабилизацию обстановки и обеспечение безопасности в регионе.
"Это ценят наши армянские и азербайджанские друзья. Трехсторонние договоренности лидеров, зафиксированные в их заявлениях от 9 ноября 2020, 11 января 2021, 26 ноября 2021 и 31 октября 2022 гг., заложили основу для запуска процесса комплексной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном", - отметила дипломат.
Захарова также подчеркнула, что в рамках рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров трех стран проделана большая работа в направлении разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе.
"Мы ведем дело к скорейшей реализации конкретных проектов в целях раскрытия экономического и транспортного потенциала Южного Кавказа. В соответствии с заявлением лидеров от 26 ноября 2021 года создана и приступила к работе двусторонняя комиссия по делимитации армяно-азербайджанской границы с ее последующей демаркацией при консультативном содействии России", - отметила Захарова.
Захарова добавила, что с армянской и азербайджанской сторонами ведется тесное взаимодействие по подготовке мирного договора.
Официальный представитель МИД России подчеркнула, что РФ продолжит оказывать Еревану и Баку необходимую поддержку во имя мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе.