Բայդենը հայտարարել է 2024 թվականին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու համար պայքարելու իր մտադրության մասին
© AP Photo/Susan Walsh
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չորեքշաբթի հայտարարել է որ մտադիր է պայքարել 2024 թվականին պետության ղեկավարի պաշտոնում վերընտրվելու համար, սակայն նախազգուշացրել է, որ վերջնական որոշում չի կայացնի մինչև հաջորդ տարվա սկիզբը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մտադիր եմ նորից առաջադրվել, բայց ճակատագրի նկատմամբ մեծ հարգանք ունեմ։ Եվ դա, վերջին հաշվով, ընտանեկան որոշում է: Կարծում եմ՝ բոլորն են ցանկանում, որ ես մասնակցեմ ընտրություններին, բայց մենք դեռ կքննարկենք դա»,- ասել է նա՝ Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։

Biden says he intends to run for re-election, will make final decision early in 2023
"Our intention is to run again, that's been our intention," he told reporters. "I am a great respecter of fate."
"This is ultimately a family decision," he added.
According to Biden, the final decision will be made early next year.
The United States hopes that Russia will be ready to negotiate a possible prisoner exchange more seriously after the US election, US President told.
"My hope is, now that the election is over, that Mr. Putin will be able to discuss with us and be willing to talk more seriously about prisoner exchange," he said.
However, he refrained from answering a question about alternative ways of prisoner swap that were proposed to Russia.