Բայդենը ցանկանում Է վերսկսել երկխոսությունը Սի Ծինպինի հետ. AFP
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը ցանկանում է վերսկսել երկխոսությունը և «զսպման ու հակակշիռների համակարգ» հաստատել նոյեմբերի 14-ին իր չինացի գործընկեր Սի Ծինպինի հետ հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին հաղորդում Է Agence France-Presse-ը (AFP)՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան ներկայացուցչին:
Նրա խոսքով, Բայդենը լի է վճռականությամբ ամրապնդելու կապերը՝ սահմանելով երաշխիքներ, որոնք կօգնեն հետևելու, որպեսզի «մրցակցությունը չվերածվի հակամարտության» երկու տերությունների միջև:
ԱՄՆ-ի և ՉԺՀ-ի ղեկավարների հանդիպումը պլանավորված է Երևանի ժամանակով 13:30-ին: Գրաֆկում հաջորդ միջոցառումը նախատեսված է Երևանի ժամանակով 17:30-ին:  Բայդենը հանդես կգա մեկնաբանություններով և կպատասխանի լրագրողների հարցերին, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Biden seeks to resume dialogue with Xi Jinping
President Joe Biden seeks to prevent US-China ties from deteriorating further in a meeting with Chinese leader Xi Jinping on November 14, Report informs referring to Bloomberg.
The US officials framed the meeting as the first serious, in-person US-China diplomacy in years – and said it was the product of weeks of serious and diligent efforts from each side, meaning its very occasion has already somewhat warmed ties.
Biden aims to minimize the risk of mistakes and misinterpretations in interactions between the two countries, the officials said. He understands that the US-China relationship is in many respects the most important for the US, they said.