Բայդենը ցանկանում Է վերսկսել երկխոսությունը Սի Ծինպինի հետ. AFP
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը ցանկանում է վերսկսել երկխոսությունը և «զսպման ու հակակշիռների համակարգ» հաստատել նոյեմբերի 14-ին իր չինացի գործընկեր Սի Ծինպինի հետ հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին հաղորդում Է Agence France-Presse-ը (AFP)՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան ներկայացուցչին:
Նրա խոսքով, Բայդենը լի է վճռականությամբ ամրապնդելու կապերը՝ սահմանելով երաշխիքներ, որոնք կօգնեն հետևելու, որպեսզի «մրցակցությունը չվերածվի հակամարտության» երկու տերությունների միջև:
ԱՄՆ-ի և ՉԺՀ-ի ղեկավարների հանդիպումը պլանավորված է Երևանի ժամանակով 13:30-ին: Գրաֆկում հաջորդ միջոցառումը նախատեսված է Երևանի ժամանակով 17:30-ին:  Բայդենը հանդես կգա մեկնաբանություններով և կպատասխանի լրագրողների հարցերին, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Байден хочет возобновить диалог с Си Цзиньпином: AFP
Президент США Джо Байден хочет возобновить диалог и установить "систему сдержек и противовесов" во время встречи со своим китайским коллегой Си Цзиньпином в понедельник. Об этом сообщает Agence France-Presse (AFP) со ссылкой на представителя Белого дома.
По его информации, Байден полон решимости укрепить связи, устанавливая гарантии, которые помогут проследить, чтобы "конкуренция не превратилась в конфликт" между державами.
Встреча лидеров США и КНР запланирована на 13:30.
Следующее мероприятие в графике намечено на 17:30 - Байден "выступит с комментариями и ответит на вопросы" журналистов.