Բայդենն ու Սունակը քննարկել են Լեհաստանում հրթիռային միջադեպը G20 գագաթնաժողովում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը հանդիպել են G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որի ընթացքում քննարկել են Լեհաստանում հրթիռային միջադեպը, հայտնում է Սպիտակ տունը։
«Նախագահ Ջո Բայդենն այսօր (չորեքշաբթի - խմբ.) հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի հետ G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ առաջնորդները քննարկել են Ուկրաինային Ռուսաստանի հասցրած հարվածները և ընդգծել, որ իրենց կառավարությունները վճռականորեն աջակցում են Ուկրաինային:
Բրիտանական կառավարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սունակը և Բայդենը հանդիպման ժամանակ հույս են հայտնել նաև Միացյալ Թագավորության և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրի և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության զարգացման ոլորտներում և ընդգծել հնդխաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների միջև երկարաժամկետ համագործակցության կարևորությունը, ներառյալ Անդրխաղաղօվկիանոսյան գործընկերությանը միանալը:

Байден и Сунак обсудили инцидент с ракетой в Польше на саммите G20
Президент США Джо Байден и премьер-министр Великобритании Риши Сунак провели встречу на полях саммита G20, в ходе которой обсудили инцидент с ракетой в Польше, об этом как передает РИА Новости сообщает Белый дом.
"Президент Джо Байден встретился сегодня (в среду) с премьер-министром Соединенного Королевства Риши Сунаком на полях саммита G20", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте Белого дома.
В документе отмечается, что Байден и Сунак обсудили ракетные удары по Украине и подчеркнули, что правительства США и Великобритании поддерживают Киев. "Они также обсудили взрыв, который произошел в восточной части Польши, и нашу полную поддержку продолжающегося расследования Польши", - отмечается в заявлении.
В заявлении, опубликованном на сайте британского правительства, говорится, что Сунак и Байден в ходе встречи также выразили надежду на развитие сотрудничества Великобритании и США в области торговли и обороны и подчеркнули важность долгосрочного сотрудничества стран в Индо-Тихоокеанском регионе, включая присоединение к Транстихоокеанскому партнерству.