Փելոսին հրաժարվել է Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատների ղեկավարի պաշտոնից
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին հայտարարել է, որ հրաժարվում է Պալատում դեմոկրատների ղեկավարի դերից: Նա այդ պաշտոնը զբաղեցրել է գրեթե 20 տարի, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին տեղեկանալով BBC-ից: 82-ամյա Փելոսին Ներկայացուցիչների պալատի առաջին կին խոսնակն է: Չնայած դեմոկրատների ղեկավարի պաշտոնից հրաժարվելուն՝ նա կշարունակի Կոնգրեսի ստորին պալատում ներկայացնել Կալիֆոռնիա նահանգը:
«Հաջորդ Կոնգրեսում ես չեմ փորձի վերընտրվել որպես դեմոկրատների ղեկավար: Եկել է ժամանակը, որ նոր սերունդն առաջնորդի դեմոկրատներին», - ասել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը:
Փելոսին նման հայտարարություն է անում այն ժամանակ, երբ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունների արդյունքներով Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնություն կկազմեն հանրապետականները՝ թեև շատ չնչին տարբերությամբ: Նենսի Փելոսին կշարունակի խոսնակի պաշտոնը զբաղեցնել մինչև հունվար, երբ նոր Կոնգրեսը կսկսի աշխատանքը: Ամենայն հավանականությամբ, Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատների ղեկավարությունը կստանձնի Նյու Յորքը ներկայացնող կոնգրեսական Հաքիմ Ջեֆրիզը:

Нэнси Пелоси отказалась от поста главы демократов в Палате представителей
Спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси объявила, что уходит с поста лидера демократов в палате. Она занимала эту должность почти 20 лет, сообщает "Арменпресс", со ссылкой на BBC. 82-летняя Нэнси Пелоси стала первой женщиной-спикером Палаты представителей. Несмотря на то, что она ушла с поста лидера демократов, она продолжит представлять Калифорнию в Нижней палате Конгресса.
"Я не буду пытаться быть переизбранным  лидером демократов следующего Конгресса. Пришло время новому поколению возглавить демократов", - заявила спикер Палаты представителей.
Такое заявление Пелоси сделала, когда стало известно, что по результатам промежуточных выборов в США большинство в Палате представителей составят республиканцы, хотя и с очень незначительной разницей. Нэнси Пелоси продолжит занимать пост спикера до января, когда начнет работу новый Конгресс. По всей вероятности, руководство демократами в Палате представителей возьмет на себя конгрессмен из Нью-Йорка Хаким Джеффрис.