Իրանը պետք է դադարեցնի հարվածները Իրաքի տարածքին. ԱՄՆ Պետդեպ
ԱՄՆ-ն Իրանի իշխանություններին կոչ է անում դադարեցնել Իրաքի տարածքային ամբողջականության խախտումը և հարածներն Իրաքյան Քրդստանի տարածքին: Այդ մասին ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսի՝ նոյեմբերի 22-ին հրապարակված գրավոր հայտարարության մեջ:
«Իրանը շարունակում է խախտել Իրաքի տարածքային ամբողջականությունը՝ նոյեմբերի 20-ից մինչև 22-ը մահաբեր հարձակումներ կատարելով Իրաքյան Քրդստանի վրա: Միացյալ Նահանգները վճռականորեն դատապարտում է Իրաքի տարածքային ամբողջականության այդ բազմակի և աղաղակող խախտումները և Իրանին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ հետագա սպառնալիքներից և բռնությունից»,- հայտարարել է նա:
Նոյեմբերի 22-ին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի Ցամաքային զորքերի հրամանատար, բրիգադային գեներալ Մոհամմադ Փաքփուրը հայտարարել էր, որ Իրանի զինված ուժերի հարվածներն Իրաքյան Քրդստանի տարածքին կշարունակվեն մինչև Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության համար «սպառնալիքի վերացումը»:

Иран должен прекратить наносить удары по территории Ирака. Госдепартамент США
США призывают власти Ирана прекратить нарушать территориальную целостность Ирака и остановить нанесение ударов по территории Иракского Курдистана. Как передает ТАСС, об этом говорится в опубликованном во вторник письменном заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента США Неда Прайса.
"Иран продолжает нарушать территориальную целостность Ирака, совершив смертоносные нападения на Иракский Курдистан с 20 по 22 ноября. Соединенные Штаты решительно осуждают эти неоднократные и вопиющие нарушения территориальной целостности Ирака и призывают Иран воздерживаться от дальнейших угроз и насилия", - заявил он.
Во вторник командующий Сухопутными войсками Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) бригадный генерал Мохаммад Пакпур заявил, что удары ВС Ирана по территории Иракского Курдистана продолжатся до "устранения угрозы" национальной безопасности исламской республики.