Իրաքյան Քրդստանում մտադիր են երկու ռազմական բրիգադ ստեղծել սահմանը պաշտպանելու համար
Իրաքի կենտրոնական իշխանությունները որոշել են Իրաքյան Քուրդիստանում երկու ռազմական բրիգադ ստեղծել՝ Իրանի հետ պետական ​​սահմանը պաշտպանելու համար։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է իրաքյան Shafaq News տեղեկատվական պորտալը։
«Այդ ռազմական բրիգադները բաղկացած կլինեն Իրաքյան Քուրդիստանի բնակիչներից, և դաշնային բյուջեից ֆինանսական միջոցներ կհատկացվեն դրանց ձևավորման համար», - ասել է Իրաքի խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Սաքֆան Սանդին։
Անցյալ շաբաթ Իրաքի կառավարությանն առընթեր Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկել երկու հարևան երկրների հետ սահմանների պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար՝ Թուրքիայի և Իրանի սահմանների կողմից Իրաքյան Քուրդիստանի զանգվածային ռմբակոծությունից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Iraq to set up two military brigades in Kurdistan Region to protect border: report
The central government of Iraq is moving to set up two military brigades to protect the border with Iran, the Iraqi portal Shafaq News said on Monday, TASS reports.
"These military brigades will consist of residents of Iraqi Kurdistan, and financial resources from the federal budget will be allocated to set them up," the deputy chairman of the security and defense parliamentary committee, Sagvan Sindi, told the portal. He said the brigades will be deployed at the border of the Kurdish autonomous region with Iran.
Last week, the Security Council of Iraqi government decided to adopt a set of measures to reinforce the protection of the border with two neighboring countries after massive bombing of areas of Iraqi Kurdistan by Turkey and Iran.