Իրաքյան Քրդստանում մտադիր են երկու ռազմական բրիգադ ստեղծել սահմանը պաշտպանելու համար
Իրաքի կենտրոնական իշխանությունները որոշել են Իրաքյան Քուրդիստանում երկու ռազմական բրիգադ ստեղծել՝ Իրանի հետ պետական ​​սահմանը պաշտպանելու համար։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է իրաքյան Shafaq News տեղեկատվական պորտալը։
«Այդ ռազմական բրիգադները բաղկացած կլինեն Իրաքյան Քուրդիստանի բնակիչներից, և դաշնային բյուջեից ֆինանսական միջոցներ կհատկացվեն դրանց ձևավորման համար», - ասել է Իրաքի խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Սաքֆան Սանդին։
Անցյալ շաբաթ Իրաքի կառավարությանն առընթեր Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկել երկու հարևան երկրների հետ սահմանների պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար՝ Թուրքիայի և Իրանի սահմանների կողմից Իրաքյան Քուրդիստանի զանգվածային ռմբակոծությունից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

В Иракском Курдистане намерены сформировать две военные бригады для защиты границы
Центральные власти в Ираке приняли решение сформировать в Иракском Курдистане две военные бригады для защиты государственной границы с Ираном. Об этом как передает ТАСС, сообщил в понедельник иракский информационный портал Shafaq News
"Эти военные бригады будут состоять из жителей Иракского Курдистана, на их формирование будут выделены финансовые средства из федерального бюджета", - приводит портал слова заместителя главы комитета по безопасности и обороне в иракском парламенте Сакфана Санди. Он подчеркнул, что силы этих подразделений будут развернуты на границах курдской автономии с Ираном.
На прошлой неделе Совет безопасности при правительстве Ирака решил принять комплекс мер по усилению охраны границ с двумя соседними странами после массированных бомбардировок районов Иракского Курдистана со стороны Турции и Ирана.