Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ Կոնգրեսին կոչ է արել Արցախին 50 մլն դոլարի օգնություն հատկացնել
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ-ի օրենսդիրներին կոչ է անում քննարկվող տարեվերջյան ծախսերի փաթեթում ընդգրկել  Արցախին 50 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթը: Այս մասին հայտնում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով Հայ դատի հանձնախմբին:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսին հասցեագրված նամակում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը ամերիկահայ համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների անունից շնորհակալություն է հայտնել նրան Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ վերջին լսումների համար:
Լսումների ընթացքում Բոբ Մենենդեսն անընդունելի էր անվանել Վաշինգտոնի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և արցախահայերին օգնություն չուղարկելը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մենենդեսին ուղղված նամակում նաև նշվում է հետևյալը. «Ինչպես ցավալիորեն երևաց Ձեր լսումների ժամանակ, ԱՄՆ-ի ներկայիս ներգրավվածությունը տարածաշրջանում ղեկավարվում է նավթով հարուստ Ադրբեջանի կողմից՝ կոռումպացված բռնապետություն, որին Բայդենի վարչակազմը թույլ է տվել թելադրել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը»։
Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնին հղած նամակում Համբարյանը շեշտել է. «Ինչպես գիտեք, Բայդենի վարչակազմը, ինչպես և նախկինում Թրամփի վարչակազմն Ադրբեջանի ճնշման տակ Արցախին ԱՄՆ մարդասիրական օգնությունն արգելափակելու անխոհեմ և անպատասխանատու քաղաքականություն են վարել՝ չնայած այնտեղ դրա լուրջ կարիքին, ինչպես նաև երկու կուսակցությունների լայն աջակցությանը, որն այս օգնության ծրագիրը վայելում է Կոնգրեսի երկու պալատներում։ Արցախին ԱՄՆ-ի օգնության դեմ Ադրբեջանի վետոյի վերացումը Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի և մեր համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների համար օրենսդրական գերակայություն է»:
Սեպտեմբերին կոնգրեսական Փալոնը և Նևադայի կոնգրեսական Դինա Տիտուսը Կոնգրեսի ավելի քան 45 անդամների աջակցությամբ դիմել էին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերին` կոչ անելով «անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ հատկացնելով զգալի ռեսուրսներ» վտանգի տակ գտնվող Արցախի հայ բնակչությանն աջակցելու համար:

Комитет ''Ай Дата'' призвал Конгресс США выделить помощь Арцаху в размере $50 млн
Комитет ''Ай Дата'' Америки призвал законодателей США включить помощь Арцаху в размере 50 миллионов долларов в обсуждаемый пакет расходов на конец года. Об этом передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение комитета.
В письме на имя председателя Комиссии Сената по международным отношениям Боба Менендеса председатель Комитета ''Ай Дата'' Америки Раффи Амбарян поблагодарил его от имени армянской общины США и партнеров по коалиции за недавние слушания по политике США на Кавказе.
В ходе слушаний Боб Менендес назвал военную поддержку Вашингтона Азербайджану и отказ от помощи арцахским армянам совершенно неприемлемыми.
В письме, направленном Менендесу было написано: ''На слушаниях довольно болезненно было заметно, что в центре вовлеченности США в регионе богатый нефтью Азербайджан, коррумпированная диктатура, которой администрация Байдена позволила диктовать политику США''.
В письме, направленном сопредседателю Комиссии Конгресса по армянским вопросам Фрэнку Паллоне Раффи Амбарян подчеркнул: ''Как известно, администрация Байдена, как и администрация Трампа в прошлом, под давлением Азербайджана проводила безрассудную и безответственную политику блокирования гуманитарной помощи США в Арцах, несмотря на ее серьезную потребность именно там, а также на широкую двухпартийную поддержку, которой эта программа помощи пользуется в обеих палатах Конгресса. Отмена вето Азербайджана на помощь США Арцаху является законодательным приоритетом для Комитета ''Ай Дата'' Америки, нашей общины и партнеров по коалиции''.
В сентябре конгрессмен Фрэнк Паллоне и конгрессмен от Невады Дина Титус при поддержке более 45 членов Конгресса обратились к госсекретарю США Энтони Блинкену и администратору USAID Саманте Пауэр с призывом к ''немедленным действиям по выделению значительных средств'' для содействия населению Арцаха, находящемуся в большой опасности.