Մոսկվայում կհանդիպեն Լավրովն ու Բայրամովը
Դեկտեմբերի 5-ին Մոսկվայում կկայանա Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի ու Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
«ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ,  այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Panorama.am։
«Դեկտեմբերի հինգին Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կընդունի Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին, որն աշխատանքային այցով կլինի Ռուսաստանի Դաշնությունում»,-ասել է դիվանագետը՝ ավելացնելով, որ նախարարները քննարկելու են այս տարվա փետրվարին երկու երկրների նախագահների միջև ստորագրված հռչակագրի համատեքստում երկկողմ համագործակցության հարցեր։
Զախարովայի խոսքով, նախատեսվում է, որ կքննարկվեն  տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգին վերաբերող այլ հարցեր։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու 2020 թ. Նոյեմբերի 9-ին, 2021 թ. Հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին, ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 31-ին  բարձր մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների քննարկմանն ու կատարմանը։ Դրանք կոչված են ապահովելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համալիր կարգավորում»,-ասել է նախարարության ներկայացուցիչը։

Лавров встретится в Москве с главой МИД Азербайджана: Захарова
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров проведет 5 декабря переговоры с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, который посетит Россию с рабочим визитом. Как передает ТАСС, об этом заявила в среду на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Пятого декабря глава российского внешнеполитического ведомства примет министра иностранных дел Азербайджанской Республики, который посетит Российскую Федерацию с рабочим визитом", - отметила дипломат.
Она указала, что министры намерены обсудить весь комплекс вопросов дальнейшего развития российско-азербайджанских отношений в контексте подписанной президентами двух стран в Москве 22 февраля текущего года декларации о сотрудническом взаимодействии.
"Также планируется обстоятельно обсудить ряд актуальных региональных и международных сюжетов. Особое внимание будет уделено обсуждению и реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и 31 октября текущего года. Они призваны обеспечить комплексную нормализацию азербайджано-армянских отношений", - резюмировала Захарова.