ԱՄՆ-ն ամենաբարձր մակարդակում աջակցում է հայ-ադրբեջանական ուղիղ բանակցություններին. Ռիքեր
Միացյալ Նահանգներն ամենաբարձր մակարդակում՝ ի դեմս պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեք Սալիվանի, ներգրավված է և աջակցում է հայ-ադրբեջանական ուղիղ բանակցություններին։ Այդ մասին հայտարարել է Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական, դեսպան Ֆիլիպ Ռիքերը, հայտնում է NEWS.am-ը։
«Մենք հանձնառու ենք Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ ապագայի ապահովմանը։ Խորապես հավատացած ենք, որ շարունակական ուղիղ երկխոսությունը (այսինքն՝ ոչ թե ռազմական գործողությունը, այլ դիվանագիտությունը) առանցքային է խնդիրների կարգավորման և համապարփակ, տևական խաղաղության և բարեկեցության հասնելու հարցում։
Բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ սա դյուրին չէ, սակայն ես ցանկանում եմ կրկնել պետքարտուղար Բլինքենի դիտարկումը արտգործնախարարներ Միրզոյանի և Բայրամովի հետ հանդիպման ժամանակ․ նա ասաց՝ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է անել ամեն ինչ աջակցելու կայուն խաղաղության հաստատման ձեր ջանքերին», - ասել է Ռիքերը։

США на высшем уровне поддерживают прямые армяно-азербайджанские переговоры: Рикер
Соединенные Штаты Америки на самом высоком уровне в лице госсекретаря Энтони Блинкена и советника по вопросам национальной безопасности Джейка Салливана вовлечены и поддерживают прямые армяно-азербайджанские переговоры. Как передает News.am, об этом заявил старший советник госсекретаря США по переговорам на Кавказе, посол Филип Рикер в своем видеообращении из посольства США.
"Мы привержены процессу обеспечения мирного будущего в регионе Южного Кавказа. Мы твердо убеждены в том, что непрерывный прямой диалог (т.е. дипломатия, а не военные действия) является ключом к урегулированию проблем и достижению всеобъемлющего, долгосрочного мира и процветания.
Все мы осознаем, что это непросто, но я хочу повторить наблюдение Блинкена, озвученное во время встречи с министрами иностранных дел Мирзояном и Байрамовым. Он сказал, что Соединенные Штаты готовы сделать все возможное для поддержки ваших усилий по установлению стабильного мира", - заявил Рикер.