Կոնկրետ արդյունք չունեցանք երկաթուղին վերաբացելու հարցում. Փաշինյանը՝ նախօրեին եռակողմ հանդիպման մասին
Երեկ Մոսկվայում կայացած եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպման ժամանակ երկաթուղու վերաբացման հարցի շուրջ որևէ կոնկրետ արդյունք չի եղել։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Մոսկվայում կայացել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի 11-րդ նիստը:
«Քննարկվել է Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերաբացման հարցը: Չեմ կարող ասել, որ որեւէ կոնկրետ արդյունք ունենք, բայց ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը պատրաստ է եւ շահագրգռված է այդ ծրագրի  իրականացմամբ: Մեր առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ: Հայաստանը պատրաստ է օր առաջ սկսել  երկաթուղու վերականգնումը:  Մենք նախկինում բարձրաձայնել ենք մեր պատկերացումները եւ դրանց շուրջ ընդհանրությունների արձանագրման պահից պատրաստ ենք սկսել երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները: Կարծում եմ՝  ավելորդ է ասել մեր ընկալումը, որ երկաթուղին եւ ճանապարհները պետք է գործեն ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում:
Ցանկացած պահի, երբ այդ արձանագրումները թղթի վրա կանենք, այդ պահից պատրաստ ենք սկսել աշխատանքները
Երեկվա քննարկումները վերաբերել են միայն երկաթուղուն, բայց ես չէի ասի, պետք էլ չի ասել, որ օրակարգում նաեւ ավտոճանապարհների հարցն է: Այդ հարցում էլ պատրաստ ենք մեր նախկինում հիշատակած 3 անցագրային կետերը բացել եւ պատրաստ ենք նոր ճանապարհային ենթակառուցվածքների ստեղծմանը, կառուցմանը լավագույն երթուղով: Դա մեր ճանապարհն է եւ ենթադրում ենք դրանցով մեծ միջազգային տրանզիտ նաեւ ապահովել եւ կրկին ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում պատրաստ ենք րոպե առաջ սկսել այդ ճանապարհների բացումը, կառուցումը: Այստեղ քաղաքական կամքի բացակայություն կամ դեֆիցիտ չունենք»,-ասաց վարչապետը:

На заседании в Москве конкретного результата вокруг вопроса об открытии железной дороги не зарегистрировано: Пашинян
На вчерашнем заседании трехсторонней рабочей группы в Москве какого-либо конкретного результата вокруг вопроса об открытии железной дороги не зарегистрировано. Об этом заявил на правительственном часе в парламенте 7 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает News.am
Напомним, что в Москве 6 декабря состоялось 11-е заседание трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна, вице-премьера России Алексея Оверчука и вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева.
''Был обсужден вопрос открытия железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз. Не могу сказать, что у нас есть какие-то конкретные результаты, но хочу еще раз подтвердить, что Армения готова и заинтересована в реализации данной программы. Наше предложение остается в силе.
Армения готова днем ранее начать восстановление железной дороги. Прежде мы озвучили свои видения и с момента регистрации общих точек вокруг данного процесса готовы приступить к работам по восстановлению железной дороги. Считаю излишним говорить о нашем понимании того, что железные и автомобильные дороги должны действовать в рамках законодательства РА.
Вчерашние обсуждения касались только железной дороги, но на повестке еще и вопрос автомобильных дорог. В связи с этим мы готовы к открытию трех контрольно-пропускных пунктов, о которых упоминали ранее, а также к созданию и строительству новых дорожных инфраструктур с наилучшим маршрутом. Это наша дорога, и мы рассчитываем обеспечить тем самым большой международный транзит, и опять же в рамках законодательства РА готовы минутой ранее приступить к открытию и строительству данных дорог. По этой части у нас нет отсутствия или дефицита политической воли'', - сказал премьер-министр.