270 երեխա երեկվանից ձմռան ցրտին մնացել է Արցախի ճանապարհներին. «Թաթոյան» հիմնադրամը պահանջում է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել
270 երեխա երեկվանից ձմռան ցրտին մնացել է ճանապարհներին. «Թաթոյան» հիմնադրամը միջազգային հանրությունից պահանջում է անհապաղ քայլեր՝ ապաշրջափակելու համար Արցախը Հայաստանին կապող` Ադրբեջանի կողմից անօրինական փակված միակ ճանապարհը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Երեկվանից` 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, առավոտյան ժամը 10:30-ից 270 երեխա ձմռան ցրտին մնացել է  ճանապարհներին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի իբր «քաղաքացիական» ու «բնապահպանական» շարժում ներկայացնող անձանց կողմից փակելու հետևանքով:
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundation-ի հավաստի տվյալներով՝ երեխաները թե´ ՀՀ Սյունիքի ու այլ մարզերից են, թե´Արցախի տարբեր բնակավայրերից:
Երեխաների թիվը հիմնադրամին հաստատել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ակնհայտ է, որ ճանապարհը փակելով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչների մեկուսացման մեջ թողնելը, Արցախը շրջափակելը որևէ բնապահպանական նպատակ չունի. այն արցախահայության բնաջնջման ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության մաս է։ Սա ադրբեջանական իշխանությունների հատուկ նպատակն է. Արցախը կտրել Հայաստանից, այլ նաև ահաբեկել և մեկուսացնել խաղաղ բնակչությանը։
Երեխաները կտրված են ընտանիքներից, առաջ են եկել ջրի, սննդի և բժշկական օգնության հասանելիության լուրջ խնդիրներ:
Հիմնադրամը շեշտում է, որ մարդու իրավունքները և հատկապես երեխաների իրավունքները կապ չունեն քաղաքական հարցերի, տարածքի ճանաչված կամ չճանաչված լինելու հետ, հետևաբար` հրատապ է, որ հասցեական արձագանքեն երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունները՝ վերացնելու համար երեխաների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների խախտումները:
Միանշանակ է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելն Արցախը հայաթափելու ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության շարունակությունն է։

270 children have been left on the roads in the winter cold since yesterday: the "Tatoyan" Foundation demands immediate steps from the international community to unblock the only road connecting Artsakh to Armenia, unlawfully blocked by Azerbaijan, Former Human Rights Defender of Armenia, Arman Tatoyan wrote on his Facebook page.
''According to credible information of the Center for Law and Justice "Tatoyan" Foundation, 270 children have been left on the roads in the winter cold since yesterday, December 12, 2022, at 10:30 a.m., due to the closure of the only road connecting Artsakh to Armenia by persons representing the so-called "civil" and "environmental" movement of Azerbaijan.
This number of children was confirmed to the Foundation by the Human Rights Defender of Artsakh.
It is obvious that by blocking the road and leaving thousands of civilians in isolation, the blockade of Artsakh has no environmental purpose. it is part of Azerbaijan's criminal policy of extermination of Artsakh Armenians. This is the special goal of the Azerbaijani authorities. To separate Artsakh from Armenia, but also to terrorize and isolate the civilian population.
Children are separated from their families, there are serious problems with access to water, food and medical care.
The Foundation emphasizes that human rights and especially children's rights have nothing to do with political issues, whether the territory is recognized or not, therefore it is urgent that the international community dealing with the protection of children's rights take immediate actions to eliminate violations of children's rights.
It is clear that the blockage of the only road connecting Artsakh to Armenia is the continuation of Azerbaijani criminal policy of depopulating Artsakh Armenians.