Ընդդիմությունն Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները դատապարտող հայտարարություն ընդունելու օրակարգով ԱԺ արտահերթ նիստ կհրավիրի
Հայաստանի Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
Արդեն 24 ժամից ավելի է, ինչ Արցախի 120.000 մեր հայրենակիցները շրջափակման մեջ են:
Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ երեկվանից ՀՅԴ Հայ դատի աշխարհասփյուռ գրասենյակները լծված են Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործին:
Իրավիճակի առնչությամբ այսօր Արցախի Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ և հանդես եկել համայն հայությանն ուղղված կոչով, որտեղ հոդորում է օգտագործել բոլոր հնարավորությունները տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին, տեր կանգնել արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանն ու պատրաստ լինել այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողությունների:
Ուստի, առաջիկայում հրատապ են հետևյալ գործողությունները.
1. Բողոքի ակցիաներ՝ տարբեր երկրներում Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեսպանատների առջև:
2. Բողոքի ակցիաներ՝ Հայաստանում միջազգային ներկայացուցչությունների մոտ։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 13-ին, ժամը 16։00-ին հավաքվում ենք ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության դիմաց։ Այնուհետև նամակներ կփոխանցենք Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ դեսպանատներ։
3. ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները դատապարտող հայտարարության ընդունում։
Այս երեք ուղղություններով մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում, որոնց մասին հանդես կգանք լրացուցիչ տեղեկություններով»։

Opposition MP Ishkhan Saghatelyan calls for emergency session of parliament to condemn Azeri genocidal actions
Member of Parliament Ishkhan Saghatelyan (ARF) representing the opposition Hayastan faction said that all offices of the ARF across the world are notifying the international community on Azerbaijan’s genocidal actions.
He cited the Artsakh parliament’s statement of December 13, and said that he proposes the Armenians around the world to hold protests outside Azeri and Turkish embassies.
Saghatelyan called for demonstrations outside international representations in Armenia and said that a rally will take place in front of the UN representation at 16:00, December 13. Then, they will hand over letters to the embassies of France, Russia and USA.
Saghatelyan also proposed to convene an emergency session of parliament and adopt a statement condemning Azerbaijan’s genocidal actions, Armenpress reports.