Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները. ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը
Ազգային ժողովն ընդունեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագծին կողմ քվեարկեց 57 պատգամավոր: «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները չեն մասնակցել նախագծի քննարկմանը և քվեարկությանը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանը ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը: Հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
«Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տևական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ և պայթյունավտանգ գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները։ 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում»,-ասված է հայտարարության նախագծում:
Ընդգծվում է նաև այն հանգամանքը, որ ահագնացնելով սադրիչ և հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցնել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո: Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն։ Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում: Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը։
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները և միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասված է հայտարարության նախագծում:

Парламент Армении принял заявление в связи с разжиганиием Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе
14 декабря Национальное Собрание обсудило на заседании и 57 голосами приняло заявление НС РА "О разжигании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе".
"Утром 12 декабря 2022 г. Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом.
В очередной раз грубо нарушая положения трехстороннего заявления Премьер-министра Республики Армения, Президента Азербайджанской Республики и Президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 г., Азербайджан стремится лишить Нагорный Карабах связи с внешним миром.
Для подготовки к провокации Азербайджан долгое время создавал пропагандистские лживые предлоги. Вследствие этой крайне провокационной и взрывоопасной операции жители Нагорного Карабаха были лишены права на свободное передвижение, тысячи людей, в том числе дети, в холодных зимних условиях остались на дорогах, многие семьи были невольно разделены, оказавшись по разные стороны блокады. Граждане с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и медицинских услуг. Н арушены поставки продовольствия и других товаров первой необходимости. 120 тысяч человек фактически были взяты в заложники во время блокады.
Вечером 13 декабря, усугубляя провокационные и антигуманные действия, Азербайджан перекрыл вентиль газопровода, поставляющего природный газ в Нагорный Карабах, установленный им после взрыва газопровода 7 марта 2022 г. В создавшейся ситуации были вынуждены прекратить работу газоотапливаемые школы и детские сады, в результате чего около 22 тысяч детей лишены права на образование.
Вследствие вышеуказанных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе зреет гуманитарная катастрофа, грубо нарушаются основные права и свободы человека, а безопасность армян НК находится под прямой угрозой.
Все это является очередным доказательством того, что Азербайджан привержен геноцидальной политике в отношении армян Нагорного Карабаха. Периодические нарушения и провокации режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана на линии соприкосновения НК делают онтологическую опасность для армян НК более ощутимой.
Перекрывая Лачинский коридор, Азербайджан прямо попирает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., согласно которому Лачинский коридор находится под контролем российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, а Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Исходя из сложившейся ситуации, призываем Российскую Федерацию предпринять необходимые действия для обеспечения полного выполнения положений, закрепленных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 г, в зоне, подконтрольной российским миротворцам.
Призываем международное сообщество решительно и адресно осудить действия Азербайджана и принять меры для предотвращения разжигания гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. В сложившейся ситуации крайне необходимо запустить или перезапустить международные механизмы обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Призываем Совет Безопасности ООН, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ и государства-члены направить в Нагорный Карабах фактографическую миссию для мониторинга гуманитарной ситуации".