Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը․ Freedom House
Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է, նշված է Freedom House միջազգային կազմակերպության թվիթերյան էջում, փոխանցում է Aysor։
Freedom House-ը Բաքվին կոչ է անում վերականգնել Արցախի գազամատակարարումը․
«Մենք անհանգստացած ենք հաղորդումներից, որ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ընդհատել է գազամատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել տարածաշրջանի բնակիչներին գազի անխափան մատակարարումը։ Վերջապես, մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին ու 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, ներառյալ՝ նրանց ազատ տեղաշարժը»:

Freedom House: Азербайджан должен прекратить блокирование Лачинского коридора и восстановить подачу газа в Арцах
Азербайджан должен прекратить блокирование Лачинского (Бердзорского) коридора –единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с внешним миром. Как передает Panorama.am, об этом говорится в заявлении  международной правозащитной организации Freedom House.
"Мы призываем международное сообщество подтвердить свою поддержку переговоров без принуждения.
Мы обеспокоены сообщениями о том, что Азербайджан также в очередной раз прекратил подачу газа в Нагорный Карабах. Мы призываем правительство Азербайджана восстановить беспрепятственную подачу газа населению региона.
Наконец, мы призываем страны Минской группы ОБСЕ и стороны трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года предпринять необходимые шаги для обеспечения прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха, включая их свободу передвижения", – отметила организация Freedom House в своем микроблоге в Twitter.