Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը․ Freedom House
Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է, նշված է Freedom House միջազգային կազմակերպության թվիթերյան էջում, փոխանցում է Aysor։
Freedom House-ը Բաքվին կոչ է անում վերականգնել Արցախի գազամատակարարումը․
«Մենք անհանգստացած ենք հաղորդումներից, որ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ընդհատել է գազամատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել տարածաշրջանի բնակիչներին գազի անխափան մատակարարումը։ Վերջապես, մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին ու 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, ներառյալ՝ նրանց ազատ տեղաշարժը»:

The Freedom House has called on the international community to reiterate its support for negotiations between Armenia and Azerbaijan without coercionArmradio.am reports.
“Azerbaijan must cease its blockage of the Lachin corridor— the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world,” the Freedom House said in a tweet.
“We are disturbed by reports that Azerbaijan has also cut off the gas supply to Nagorno-Karabakh once again. We call on the Azerbaijani government to restore unhindered gas supplies to the people of the region,” it added.
Finally, the Freedom House urges the OSCE Minsk Group countries and the sides of the Nov. 9, 2020 trilateral statement to take the necessary steps to ensure the rights and security of the population of Nagorno-Karabakh, including their freedom of movement.