Արցախում առկա իրավիճակը երեխաների հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ կրթության իրավունքի խախտում է. ԿԳՄՍՆ
Արցախում առկա իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մշտական կապի մեջ է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ:ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանի հետ քննարկել է Արցախի երեխաների կրթության ապահովման խնդիրը: Ներկայում Արցախի շուրջ 22000 երեխաներ զրկված են իրենց կրթության իրավունքի իրացումից՝ ջեռուցման բացակայության պատճառով։ Արցախցի շուրջ 300 երեխաներ գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում և Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի փակ լինելու հետևանքով չեն կարողանում ընտանիք վերադառնալ։
Հայաստանում գտնվող երեխաների կրթության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով Սյունիքի մարզպետարանի հետ աշխատանք է տարվում՝ նրանց դասերը ժամանակավորապես տեղի դպրոցներում կազմակերպելու ուղղությամբ։
Առկա իրավիճակը մարդասիրական ճգնաժամ է և երեխաների հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ կրթության իրավունքի խախտում։
Խնդրի առնչությամբ համապատասխան նամակներ են ուղարկվել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի` ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գլխավոր քարտուղարին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարին։

Current situation in Artsakh is a violation of children’s fundamental rights, including right to education
Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport is in constant touch with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Artsakh over the current situation in Artsakh, the ministry said, Armenpress reports.
Minister Zhanna Andreasyan and acting minister of education of Artsakh Hasmik Minasyan discussed the issue of ensuring the education of children of Artsakh. Currently, around 22,000 children in Artsakh are deprived of the right to education due to the absence of heating as Azerbaijan cut off the gas supply to Artsakh on December 13 and restored it only today. Around 300 children of Artsakh are in Armenia and are unable to return home because of Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor.
In order to ensure the continuation of education of the children who are now in Armenia, works are underway with the Office of the Governor of Syunik to temporarily organize their studies in the local schools.
''The current situation is a humanitarian crisis and a violation of the fundamental rights of children, including the right to education.