ՀՀ և ԵՄ միջև համաձայնագրի վավերացումը հնարավորություն կտա հանրահռչակել հայկական մշակույթը. Արթուր Մարտիրոսյան
«ՀՀ և Եվրոպական միության միջև «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին (2021-2027) Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թ. սեպտեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի և հոկտեմբերին ԵՄ նորարարության, հետազոտության, մշակույթի, կրթության և երիտասարդության հարցերով եվրահանձնաժողովի հանձնակատար Մարիա Գաբրիելի կողմից: ԵՄ մշակույթի ոլորտում թերևս ամենամեծն է «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագիրը, որը հասանելի է ԵՄ հարևանության երկրների համար:
Այս մասին դեկտեմբերի 20-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի նիստում ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը` ներկայացնելով ««ՀՀ և Եվրոպական միության միջև «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին (2021-2027 թթ.) ՀՀ մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հայաստանը միանում է «Մշակույթ» ենթածրագրին, որի նպատակն է պաշտպանել, զարգացնել և տարածել եվրոպական մշակութային և լեզվական բազմազանությունը՝ հանրահռչակելով Եվրոպայի մշակութային ժառանգությունը, ինչպես նաև ուժեղացնելով մշակութային ստեղծարար ոլորտների մրցունակությունը և ապահովելով կայուն ու ներառական աճ: Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի մշակութային և ստեղծագործ ոլորտի կազմակերպություններին ծավալելու միջսահմանային համագործակցություն նույն ոլորտի եվրոպացի գործընկերների հետ, ինչպես նաև խթանում է շփումները մշակույթի գործիչների միջև:
Կտրամադրվեն դրամաշնորհային ծրագրեր գրականության, թատրոնի, ճարտարապետության, կերպարվեստի, երաժշտարվեստի, դիզայնի և մի շարք այլ ոլորտներում:
Սա ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է: Ծրագրի շրջանակում կձևավորվի համապատասխան գրասենյակ, որը կզբաղվի մշակութային գործիչների իրազեկության բարձրացմամբ, նրանց կարողությունների զարգացմամբ:
Ըստ Արթուր Մարտիրոսյանի` ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 400 հազար եվրոյի մասնակցության վճար, որով Հայաստանը կկարողանա շատ ավելի մեծ գումարներ գեներացնել մշակույթի համար:
Պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք Հայաստանին պարտադրվելու են հայ իրականության հետ կապ չունեցող մշակույթի ինչ-ինչ տարրեր, ասենք՝ անհասկանալի մշակույթների ներդրում ու տարածում: Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ խոսքը վերաբերում է մշակույթի ոլորտի՝ լայն առումով զարգացմանը: «Սա մեզ համար մեծ հնարավորություն է եվրոպական մեծ տիրույթում ծավալել մշակութային համագործակցություն, հայկական մշակույթը հանրահռչակել»,-մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ կարևորելով ծրագրին մասնակից լինելը:

Ratification of Agreement between Armenia and EU to Give Opportunity to Have Cross-Border Cooperation and to Declare Armenian Culture on European Big Area: Artur Martirosyan
The Agreement on the Participation of the Republic of Armenia to the Creative Europe Programme (2021-2027) between the Republic of Armenia and the European Union (EU) was signed in September 2022 by the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport and in October b y the EU Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth at European Commission Mariya Gabriel.Armenia . This is perhaps the b iggest Creative Europe Porgramme (2014 to 2020) in the cultural sector of the European Union , which is accessible for the EU Neighbourhood countries.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Artur Martirosyan said about this at the RA NA extraordinary s ession , presenting the draft law on Ratifying the Agreement on the Participation of the Republic of Armenia to the Creative Europe Programme (2021-2027) between the R epublic of A rmenia and the European Union.
Armenia joins the Culture sub-programme, and its aim is to protect, to develop and to spread the European cultural and linguistic diversity, popularizing the cultural heritage of Europe, as well as strengthening the competitiveness of the creative sectors and ensuring stable and inclusive growth. The Programme gives opportunity to the organizations of the cultural and creative sectors of Armenia to have cross-border cooperation also with the European counterparts.
Grant programmes will be provided in the sectors of literature, theatre, architecture, fine arts, musical art, design and in a number of other sectors
This is the second phase of the Programme. A relevant Office will be formed which will be engaged with the rise of the awareness of the cultural figures and develop their capacities .
According to Artur Martirosyan, the Programme envisages about 400.000 Euros of participation fee, by which Armenia will be able to generate much more sums of money for culture.
The deputy Gegham Nazaryan inquired if Armenia will be imposed some elements of culture having no relation to the Armenian reality, as contribution and dissemination of non-understandable cultures. Artur Martirosyan noted it refers to the development of the cultural sphere in wide aspect. “This is a great opportunity for us to have cultural cooperation on the European big area and to popularize the Armenian culture,” the key rapporteur detailed.
The Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan presented the endorsement of the Head Committee, emphasizing the fact of participating in the Programme.