ՀՀ և ԵՄ միջև համաձայնագրի վավերացումը հնարավորություն կտա հանրահռչակել հայկական մշակույթը. Արթուր Մարտիրոսյան
«ՀՀ և Եվրոպական միության միջև «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին (2021-2027) Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թ. սեպտեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի և հոկտեմբերին ԵՄ նորարարության, հետազոտության, մշակույթի, կրթության և երիտասարդության հարցերով եվրահանձնաժողովի հանձնակատար Մարիա Գաբրիելի կողմից: ԵՄ մշակույթի ոլորտում թերևս ամենամեծն է «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագիրը, որը հասանելի է ԵՄ հարևանության երկրների համար:
Այս մասին դեկտեմբերի 20-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի նիստում ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը` ներկայացնելով ««ՀՀ և Եվրոպական միության միջև «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին (2021-2027 թթ.) ՀՀ մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հայաստանը միանում է «Մշակույթ» ենթածրագրին, որի նպատակն է պաշտպանել, զարգացնել և տարածել եվրոպական մշակութային և լեզվական բազմազանությունը՝ հանրահռչակելով Եվրոպայի մշակութային ժառանգությունը, ինչպես նաև ուժեղացնելով մշակութային ստեղծարար ոլորտների մրցունակությունը և ապահովելով կայուն ու ներառական աճ: Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի մշակութային և ստեղծագործ ոլորտի կազմակերպություններին ծավալելու միջսահմանային համագործակցություն նույն ոլորտի եվրոպացի գործընկերների հետ, ինչպես նաև խթանում է շփումները մշակույթի գործիչների միջև:
Կտրամադրվեն դրամաշնորհային ծրագրեր գրականության, թատրոնի, ճարտարապետության, կերպարվեստի, երաժշտարվեստի, դիզայնի և մի շարք այլ ոլորտներում:
Սա ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է: Ծրագրի շրջանակում կձևավորվի համապատասխան գրասենյակ, որը կզբաղվի մշակութային գործիչների իրազեկության բարձրացմամբ, նրանց կարողությունների զարգացմամբ:
Ըստ Արթուր Մարտիրոսյանի` ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 400 հազար եվրոյի մասնակցության վճար, որով Հայաստանը կկարողանա շատ ավելի մեծ գումարներ գեներացնել մշակույթի համար:
Պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք Հայաստանին պարտադրվելու են հայ իրականության հետ կապ չունեցող մշակույթի ինչ-ինչ տարրեր, ասենք՝ անհասկանալի մշակույթների ներդրում ու տարածում: Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ խոսքը վերաբերում է մշակույթի ոլորտի՝ լայն առումով զարգացմանը: «Սա մեզ համար մեծ հնարավորություն է եվրոպական մեծ տիրույթում ծավալել մշակութային համագործակցություն, հայկական մշակույթը հանրահռչակել»,-մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ կարևորելով ծրագրին մասնակից լինելը:

Ратификация соглашения между РА и ЕС даст возможность популяризировать армянскую культуру в европейском пространстве: Артур Мартиросян
Соглашение между РА и ЕС об участии Республики Армения в программе “Креативная Европа” (2021-2027 гг.) было подписано в 2022 г.: в сентябре министром образования, науки, культуры и спорта РА, а в октябре - уполномоченным еврокомиссии по вопросам инноваций, исследований, культуры, образования и молодежи Марией Габриэль. Программа “Креативная Европа” одна из   крупнейших в сфере культуры ЕС, которая доступна странам соседства с ЕС.
Об этом заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А.Мартиросян на внеочредной сесии НС 20 декабря, представляя проект закона о ратификации соглашения между РА и ЕС “Об участии Республики Армения в программе “Креативная Европа” (2021-2027 гг.)".
Армения присоединяется к подпрограмме “Культура”, цель которой – защита, развитие и распространение европейского культурного и языкового разнообразия, популяризация культурного наследия Европы, а также усиление конкурентоспособности творческих сфер культуры, обеспечение устойчивого и инклюзивного роста. Программа дает возможность культурным и творческим организациям Армении развивать трансграничное сотрудничество с европейскими партнерами в той же сфере, а также способствует контактам между деятелями культуры.
Грантовые программы будут предоставляться в области литературы, театра, архитектуры, изобразительного искусства, музыки, дизайна и ряда других направлений.
Это второй этап проекта. В рамках проекта будет сформирован соответствующий офис, который будет заниматься повышением осведомленности деятелей культуры и развитием их потенциала.
По Мартиросяну, программа предусматривает плату за участие в размере около 400 тыс. евро, с помощью которых Армения сможет заработать гораздо больше денег на культуру.
Депутат Г.Назарян поинтересовался, не будут ли Армении навязаны какие-то элементы культуры, не имеющие отношения к армянской действительности, скажем, внедрение и распространение непонятных культур. А.Мартиросян отметил, что речь идет о развитии сферы культуры в широком смысле: “Для нас это прекрасная возможность развивать культурное сотрудничество на большом европейском пространстве, популяризировать армянскую культуру”.
Положительное заключение профильной комиссии представил председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции А.Егоян, подчеркнув важность участия в программе.