ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ պայմանագիրը. Փաշինյան
Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին և նշել.
Նախորդ շաբաթվանից ի վեր Լաչինի միջանցքում ստեղծված ճգնաժամը չի հանգուցալուծվել, բացառությամբ թերևս մի բանի՝ վերականգնվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարումը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրադրությունը մնում է ծայրահեղ լարված: Հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են կիսված մնալ՝ ակամա հայտնված լինելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Լեռնային Ղարաբաղում առաջին անհրաժեշտության մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ պարենի դեֆիցիտ է նկատվում:
Լաչինի միջանցքը փակելու Ադրբեջանի գործողություններն ապօրինի են և կոպտորեն խախտում են նրա ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները: Հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն, ինչպես ասել եմ բազմիցս, Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, և ադրբեջանական հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը: Այս դրույթն այսօր փաստացի չի իրագործվում:
Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը, այն է՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը: Իհարկե, նման բան տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով, բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայության առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա և մասնավորապես՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը:
Կառավարության նախորդ նիստում ես արձանագրեցի մեր հավաքական ջանքերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի շրջափակելու փաստի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու համար: Եվ մենք տեսնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը բավականին մեծ միջազգային արձագանք է ստացել:
Նախորդ օրը կարևորագույն քննարկում տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այս հարցի վերաբերյալ: Տարբեր երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ շարունակում են հստակ գնահատական հնչեցնել ստեղծված իրավիճակին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հստակ գնահատական հնչեցրած բոլոր երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև հայաստանյան և սփյուռքի այն կազմակերպություններին և անհատներին, մասնագիտական խմբերին, ովքեր ջանքեր են գործադրում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի միջազգային տեսանելիության աճի համար:
Մեր միասնական ջանքերն այս ուղղությամբ պետք է ավելի մեծացնենք: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում միջազգային հանրության ակտիվությունը պետք է էականորեն մեծանա: Ակտիվորեն պետք է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ:
Պիտի նաև արձանագրեմ, որ այս ընթացքում Ադրբեջանը շարունակում է փորձերը՝ Հայաստանին մեղադրել իր ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու մեջ: Նման փորձերը սին են և հիմնազուրկ, և այս թեմային ես բազմիցս եմ անդրադարձել: Ի հավելում՝ պիտի ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ բովանդակությամբ պայմանագիրը: Հույս ունեմ՝ Ադրբեջանի արձագանքը նույնպես դրական կլինի:
Հայկական կողմը դեռևս ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների հետ կապված իր առաջարկները, սակայն մինչև օրս պատասխան չենք ստացել: Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման վերաբերյալ իր առաջարկները և պատրաստ է այդ ճանապարհով գնալ հարցի անհապաղ լուծման: Հայաստանի Հանրապետությունը դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանային անվտանգության երաշխավորման մասին իր առաջարկները, բայց մինչև օրս պատասխան չենք ստացել: Ասեմ նաև, որ այդ առաջարկները ներառում են Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքների խնդրի լուծումը: Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, և նրա զորքերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքիշխան տարածքից:
Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և բարդությունների, մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՝ համապարփակ լուծումների գնալու, խաղաղություն և կայունություն ապահովելու ուղղությամբ: Որքան էլ հասկանում ենք այս առաքելության բարդությունը, սրանից մեր վերաբերմունքը և նպատակասլացությունը չի փոխվում:

Армения еще несколько месяцев назад направила Азербайджану свои предложения: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в начале заседания правительства коснулся сложившейся в Лачинском коридоре ситуации и отметил:
С прошлой недели кризис, который возник в Лачинском коридоре, не разрешился, за исключением, пожалуй, одного пункта: восстановлена подача природного газа в Нагорный Карабах.
Гуманитарная ситуация, сложившаяся вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, в Нагорном Карабахе остается крайне напряженной. Сотни семей остаются разделенными, оказавшись невольно по разные стороны блокады. В Нагорном Карабахе ощущается дефицит ряда товаров первой необходимости, в том числе продовольствия.
Действия Азербайджана по закрытию Лачинского коридора являются незаконными и грубо нарушают его международные обязательства, в частности, положения трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года. Согласно 6-му пункту Заявления, как я неоднократно говорил, Лачинский коридор под контролем миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе, и Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов. Это положение сегодня фактически не выполняется.
Де-факто получается, что зафиксированное в трехстороннем Заявлении обязательство, то есть держать под контролем Лачинский коридор, не выполняется и миротворческим контингентом РФ. Конечно, подобное происходит в результате противоправных действий Азербайджана, но это не меняет ситуации, потому что основной целью присутствия миротворческого контингента РФ является именно недопущение таких противоправных действий и, в частности, сохранение Лачинского коридора под контролем.
На предыдущем заседании правительства я отметил важность наших коллективных усилий по повышению международной осведомленности о незаконной блокаде Азербайджаном Лачинского коридора. И мы видим, что гуманитарный кризис, возникший вокруг Нагорного Карабаха, получил довольно большой международный резонанс.
Накануне в Совете Безопасности ООН состоялась важная дискуссия по этому вопросу. Разные страны и международные организации продолжают давать четкую оценку сложившейся ситуации. Хочу поблагодарить все страны и международные организации, которые дали четкую оценку. Я также выражаю благодарность тем организациям, лицам и профессиональным группам Армении и диаспоры, которые прилагают усилия для повышения международной огласки относительно ситуации, сложившейся вокруг Лачинского коридора.
Мы должны увеличить наши совместные усилия в этом направлении. Активность международного сообщества в урегулировании нагорно-карабахской проблемы должна значительно возрасти. Мы должны активно работать над тем, чтобы в Нагорный Карабах и Лачинский коридор были направлены миссии ООН или ОБСЕ или Минской группы ОБСЕ по установлению фактов.
Должен также отметить, что в этот период Азербайджан продолжает попытки обвинить Армению в невыполнении своих обязательств. Подобные попытки тщетны и безосновательны, и я много раз касался этой темы. Кроме того, должен сказать, что Республика Армения направила Азербайджану свои предложения по мирному договору, и мы готовы подписать договор, который будет иметь такое содержание. Надеюсь, что реакция Азербайджана также будет положительной.
Армянская сторона еще несколько месяцев назад направила Азербайджану свои предложения, касающиеся дальнейшей работы Комиссии по делимитации границы и вопросам пограничной безопасности, однако до сих пор мы не получили ответа. Республика Армения передала Азербайджану свои предложения по открытию региональных коммуникаций и готова по этому пути пойти на немедленное решение вопроса. Республика Армения еще несколько месяцев назад направила Азербайджану свои предложения по обеспечению безопасности границ, но до сих пор мы не получили ответа. Должен также сказать, что эти предложения включают решение проблемы оккупированных территорий Республики Армения. Наша позиция остается прежней: Азербайджан должен прекратить оккупацию суверенных территорий Республики Армения, а его войска должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения.
Уважаемые участники заседания правительства,
Вопреки всем трудностям и сложностям, мы продолжаем наши усилия по достижению комплексных решений, обеспечению мира и стабильности. Сколько бы мы ни понимали сложность этой миссии, это не меняет нашего отношения и целеустремленности.