ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ պայմանագիրը. Փաշինյան
Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին և նշել.
Նախորդ շաբաթվանից ի վեր Լաչինի միջանցքում ստեղծված ճգնաժամը չի հանգուցալուծվել, բացառությամբ թերևս մի բանի՝ վերականգնվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարումը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրադրությունը մնում է ծայրահեղ լարված: Հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են կիսված մնալ՝ ակամա հայտնված լինելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Լեռնային Ղարաբաղում առաջին անհրաժեշտության մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ պարենի դեֆիցիտ է նկատվում:
Լաչինի միջանցքը փակելու Ադրբեջանի գործողություններն ապօրինի են և կոպտորեն խախտում են նրա ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները: Հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն, ինչպես ասել եմ բազմիցս, Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, և ադրբեջանական հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը: Այս դրույթն այսօր փաստացի չի իրագործվում:
Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը, այն է՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը: Իհարկե, նման բան տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով, բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայության առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա և մասնավորապես՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը:
Կառավարության նախորդ նիստում ես արձանագրեցի մեր հավաքական ջանքերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի շրջափակելու փաստի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու համար: Եվ մենք տեսնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը բավականին մեծ միջազգային արձագանք է ստացել:
Նախորդ օրը կարևորագույն քննարկում տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այս հարցի վերաբերյալ: Տարբեր երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ շարունակում են հստակ գնահատական հնչեցնել ստեղծված իրավիճակին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հստակ գնահատական հնչեցրած բոլոր երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև հայաստանյան և սփյուռքի այն կազմակերպություններին և անհատներին, մասնագիտական խմբերին, ովքեր ջանքեր են գործադրում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի միջազգային տեսանելիության աճի համար:
Մեր միասնական ջանքերն այս ուղղությամբ պետք է ավելի մեծացնենք: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում միջազգային հանրության ակտիվությունը պետք է էականորեն մեծանա: Ակտիվորեն պետք է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ:
Պիտի նաև արձանագրեմ, որ այս ընթացքում Ադրբեջանը շարունակում է փորձերը՝ Հայաստանին մեղադրել իր ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու մեջ: Նման փորձերը սին են և հիմնազուրկ, և այս թեմային ես բազմիցս եմ անդրադարձել: Ի հավելում՝ պիտի ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ բովանդակությամբ պայմանագիրը: Հույս ունեմ՝ Ադրբեջանի արձագանքը նույնպես դրական կլինի:
Հայկական կողմը դեռևս ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների հետ կապված իր առաջարկները, սակայն մինչև օրս պատասխան չենք ստացել: Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման վերաբերյալ իր առաջարկները և պատրաստ է այդ ճանապարհով գնալ հարցի անհապաղ լուծման: Հայաստանի Հանրապետությունը դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանային անվտանգության երաշխավորման մասին իր առաջարկները, բայց մինչև օրս պատասխան չենք ստացել: Ասեմ նաև, որ այդ առաջարկները ներառում են Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքների խնդրի լուծումը: Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, և նրա զորքերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքիշխան տարածքից:
Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և բարդությունների, մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՝ համապարփակ լուծումների գնալու, խաղաղություն և կայունություն ապահովելու ուղղությամբ: Որքան էլ հասկանում ենք այս առաքելության բարդությունը, սրանից մեր վերաբերմունքը և նպատակասլացությունը չի փոխվում:

The humanitarian situation in Nagorno-Karabakh remains extremely tense: Pashinyan
At the beginning of the Cabinet session, Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the situation in the Lachin Corridor and noted:
"Dear participants of the Cabinet meeting,
Since last week, the crisis created in the Lachin Corridor has not been resolved, except perhaps for one thing: the supply of natural gas to Nagorno Karabakh has been restored.
The humanitarian situation in Nagorno-Karabakh remains extremely tense as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor. Hundreds of families remain divided, finding themselves on different sides of the blockade. Shortage of a number of essential goods, including food is observed in Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan's actions of closing the Lachin Corridor are illegal and grossly violate its international obligations, in particular, the provisions of the trilateral declaration of November 9, 2020. According to point 6 of the declaration, as I have said many times, the Lachin Corridor is under the control of the peacekeeping troops of the Russian Federation in Nagorno-Karabakh, and the Republic of Azerbaijan guarantees the safety of the movement of citizens, vehicles and cargo through the Lachin Corridor. This provision is not being actually implemented today.
De facto, it turns out that the peacekeeping troops of the Russian Federation also do not fulfill their obligation recorded in the trilateral declaration, that is, to keep the Lachin Corridor under control. Of course, this happens as a result of Azerbaijan's illegal actions, but this does not change the situation, because the main purpose of the presence of the peacekeeping troops of the Russian Federation is to prevent such an illegality from happening and, in particular, to keep the Lachin Corridor under control.
At the previous Cabinet meeting, I noted the importance of our collective efforts aimed at increasing the international visibility of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor. And we see that the humanitarian crisis created around Nagorno Karabakh has received quite a large international response.
Yesterday, a discussion of key importance took place at the UN Security Council on this issue. Different countries and international organizations continue to give a clear assessment of the situation. I want to thank all the countries and international organizations that gave a clear assessment. I also thank those organizations and individuals, professional groups of Armenia and Diaspora who are making efforts to increase the international visibility of the situation created around the Lachin Corridor.
We should increase our joint efforts in this direction. The role of the international community in the settlement of the Nagorno-Karabakh issue should increase significantly. We should actively work towards sending a UN or OSCE or OSCE Minsk Group fact-finding mission to Nagorno Karabakh and Lachin Corridor.
I should also note that during this period, Azerbaijan continues its attempts to accuse Armenia of not fulfilling its obligations. Such attempts are futile and baseless, and I have touched on this topic many times. In addition, I must say that the Republic of Armenia has forwarded its proposals on the peace treaty to Azerbaijan, and we are ready to sign the treaty with that content. I hope Azerbaijan's reaction will be positive as well.
I should also note that during this period, Azerbaijan continues its attempts to accuse Armenia of not fulfilling its obligations. Such attempts are futile and baseless, and I have touched on this topic many times. What’s more, I must say that the Republic of Armenia has forwarded its proposals on the peace treaty to Azerbaijan, and we are ready to sign the treaty with that content. I hope Azerbaijan's reaction will be positive as well.
The Armenian side forwarded to Azerbaijan its proposals related to the further work of the committee on border delimitation and security issues months ago, but we have not received any answer to date. The Republic of Armenia has conveyed to Azerbaijan its proposals regarding the re-opening of regional communications and is ready to go that way for an immediate solution to the issue. The Republic of Armenia forwarded its proposals on guaranteeing border security to Azerbaijan months ago, but we have not received any answer to date. I should also say that these proposals include the solution of the problem of the occupied territories of the Republic of Armenia. Our position remains the same, that Azerbaijan should stop the occupation of the sovereign territories of the Republic of Armenia, and its troops should be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Dear participants of the Cabinet meeting,
Despite all difficulties and complications, we continue our efforts to reach comprehensive solutions, to ensure peace and stability. No matter how much we understand the complexity of this mission, this does not change our attitude and purposefulness.