Իսպանիայի խորհրդարանը կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը
Իսպանիայի Կոնգրեսը դեկտեմբերի 22-ին կայացած լիագումար նիստի ընթացքում միաձայն ընդունել է հայտարարություն՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է. «Արդեն 11 օր է, ինչ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հետ Հայաստանի միակ ցամաքային կապը։ Միևնույն ժամանակ, դադարեցվել է այս տարածք գազամատակարարումը, իրավիճակ, որը հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի և լարվածության աճ է գրանցել տարածաշրջանում։ Այս պատճառով և Եվրոպական հանձնաժողովի դիրքորոշմանը համահունչ՝ Պատգամավորների Կոնգրեսը.
- Անհանգստությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ տեղի ունեցող տարբեր իրադարձություններին:
- Կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ապահովելու միջանցքի երկայնքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան։ Ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները մեծ տառապանք են պատճառում բնակչությանը և կարող են ստեղծել հումանիտար ճգնաժամ։
- Կոչ է անում կողմերին լուծելու և հարթելու տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով:

The Spanish Parliament calls on Azerbaijan to ensure the freedom and safety of movement through the Lachin Corridor
During the plenary session held on December 22, the Spanish Congress unanimously adopted a statement regarding the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and the resulting humanitarian crisis.
According to "Armenpress", the statement specifically states: "It's been 11 days since Azerbaijan blocked the Lachin Corridor, Armenia's only land connection with Nagorno-Karabakh. At the same time, the gas supply to the area has been cut off, a situation that has led to a humanitarian crisis and increased tensions in the region. For this reason and in line with the position of the European Commission, the Congress of Deputies - Follows the various developments around the Lachin Corridor with concern. - Calls on the Azerbaijani authorities to ensure the freedom and safety of movement along the corridor in accordance with the trilateral declaration of November 9, 2020. Restrictions on free movement cause great suffering to the population and can create a humanitarian crisis. - Calls on the parties to resolve and settle contradictionս through dialogue and negotiation. - Urges international structures to prevent a new humanitarian crisis in the region.