Ստեփանակերտում նկատվում է լայն սպառման մթերքների պակաս. ոլորտի պատասխանատուն մանրամասներ է ներկայացնում
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով Արցախն արդեն 12 օր է՝ շրջափակման մեջ է՝ զրկված լինելով պարենի, դեղամիջոցների, լայն սպառման ապրանքների մատակարարումներից:
Մասնավորապես, մրգերի և բանջարեղենի մեծ մասը ներմուծվում  է Հայաստանի Հանրապետությունից, ներկայում՝ հայտնի հանգամանքներով պայմանավորված, նշված ապրանքային շուկայում զգացվում է իրացվող գրեթե բոլոր ապրանքների պակաս: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը  կարգավորող հանձնաժողովի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վարչության պետ Հրաչ Ավթանդիլյանը  ներկայացրեց մի շարք լայն սպառման ապրանքատեսակների շուկայում  նախորդ երկու օրերի դիտարկման  արդյունքները:
«Նախքան շրջափակումը Հանձնաժողովի մոնիթորինգների ընթացքում ֆիքսվում էին բանջարեղենի և մրգերի ավելի մատչելի տեսականիների իրացման գները, և արդեն ավելի էժան ապրանքատեսակների բացակայությամբ պայմանավորված, ֆիքսվում են որակապես ավելի բարձր հատկանիշներ ունեցող ապրանքատեսակները՝ իրացման համապատասխան գներով»,-նշեց Ավթանդիլյանը՝ հավելելով, որ  նման  դիտարկումներ իրականացվում են  նաև Ասկերան, Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքներում:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ ապրանքատեսակների սղություն է զգացվում  վերջին երկու օրերին,  մեր զրուցակիցը նախ նշեց, որ ներկայում՝ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հանձնաժողովի կողմից  նախկին ամենշաբաթյա ռեժիմի փոխարեն, շրջափակման ընթացքում դիտարկումներն իրականացվում են ամենօրյա ռեժիմով:
«Դեկտեմբերի 22-ի դրությամբ Ստեփանակերտ քաղաքում դիտարկված մթերային խոշոր խանութներում նկատվում է որոշ ապրանքատեսակների պակաս, մասնավորապես՝ բրնձի, ոլոռի, ձավարի, ձեթի, տեղական արտադրության կարագի, երշիկի, նրբերշիկի և ծխախոտի որոշակի տեսակների, իսկ որոշ ապրանքատեսակներ առևտրային օբյեկտներում գրեթե բացակայում են, մասնավորապես՝ շաքարավազ, հնդկաձավար, ոսպ, ալյուր «Բաղրամյան», տեղական արտադրության ձու»,-մանրամասնեց ՏՄՊ վարչության պետը:
Անդրադառնալով  նախաշրջափակման համեմատ գնային փոփոխությունների  մասին հարցին՝ Հրաչ  Ավթանդիլյանը հավաստիացրեց, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հանձնաժողովը մշտական կապի մեջ է գտնվում տնտեսավարող սուբյեկտների հետ, նկատելի է նրանց բարձր պատասխանատվությունը:
«Ոչ ոք չի պատրաստվում ստեղծված իրավիճակից օգտվելով իրականացնել գնային անհիմն բարձրացումներ, այնուամենայնիվ Հանձնաժողովը հետևողական է և մի շարք լայն սպառման ապրանքատեսակների, որոշ դեղերի, մանկական կերերի և տակդիրների իրացման գների արհեստական բարձրացումները բացառելու և գնաճը վերահսկելու նպատակով շարունակում է ամենօրյա դիտարկումները»,-ընդգծեց ոլորտի պատասխանատուն՝ հորդորելով հանրությանը անբարեխիղճ վարքագիծ դրսևորող տնտեսավարող սուբյեկտների վերաբերյալ անմիջապես տեղեկացնել Հանձնաժողովին:
Ներկայացնելով  կարևոր դեղամիջոցների  բացակայության   կամ սպառման եզրին գտնվելու, ինչպես նաև դրանց գնային փոփոխությունների  վերաբերյալ  դիտարկումների արդյունքները,  մեր զրուցակիցը  տեղեկացրեց, որ Հանձնաժողովի կողմից ամենօրյա ռեժիմով դիտարկումներ են իրականացվում  նաև Ստեփանակերտ քաղաքում գործող 8 դեղատներում՝ վերահսկելու և թույլ չտալու դեղամիջոցների, մանկական կերերի և տակդիրների իրացման գների անհիմն բարձրացումները:  Իրականացված դիտարկումների արդյունքները հրապարակվում են Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում և ֆեյսբուքյան էջում՝ հանրության տեղեկացվածությունն ապահովելու նպատակով:
«Գների անհիմն թանկացման վերաբերյալ քաղաքացիների և օպերատիվ շտաբի կողմից ստացված բոլոր բողոքները գրանցվում են, և աշխատակազմի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վարչության կողմից օպերատիվ կերպով ընթացքավորվում՝ արդյունքների մասին տեղեկացնելով վերջիններիս: Հանձնաժողովի կողմից բացատրական աշխատանքներ են տարվում դեղատների տնօրինության հետ՝ բացառելու հասարակության նկատմամբ անբարեխիղճ վարքագծի դրսևորումները, այլապես, նման անբարեխիղճ վարքագիծ դրսևորող տնտեսավարող սուբյեկտները կենթարկվեն պատասխանատվության: Լինում են դեպքեր, երբ քաղաքացիների բողոքները հիմնավոր չեն և դեղատան կողմից չէր իրականացվել գնի բարձրացում, այսինքն՝ իրացման գնի թվացյալ փոփոխությունը պայմանավորված է ապրանքանիշերի, դրանց փոխարինողների, ծագման երկրի և դեղաչափերի  տարբերությամբ»,-ասաց Ավթանդիլյանը՝ շեշտելով, որ  այն դեպքերում, երբ բողոքները հիմնավոր են, Հանձնաժողովը իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում  կիրառում  է պատասխանատվության միջոց:

В Степанакерте не хватает товаров народного потребления: ответственный за сферу предоставляет подробную информацию
В результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора Арцах уже 12 дней находится в осаде, лишенный поставок продовольствия, медикаментов и товаров народного потребления.
В частности, большая часть фруктов и овощей завозится из Республики Армения, в настоящее же время в силу известных обстоятельств наблюдается дефицит практически всех продуктов, реализуемых на рынке. В беседе с корреспондентом "Арменпресс" начальник отдела защиты экономической конкуренции Комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Грач Автандилян представил результаты наблюдения предыдущих двух дней за рядом потребительских товаров на рынке.
"До блокады в ходе мониторингов комиссии фиксировались цены реализации более доступных видов овощей и фруктов, и в связи с отсутствием более дешевых товаров фиксировались товары с более высокими качественными характеристиками по соответствующим ценам реализации", - отметил Автандилян, добавив, что такие наблюдения проводятся также в городах Аскеран, Мартуни и Мартакерт.
Касаясь вопроса о том, какие виды продукции были в дефиците в последние два дня, наш собеседник в первую очередь упомянул, что в связи со сложившейся ситуацией вместо прежнего недельного режима Комиссия проводит наблюдения во время блокады ежедневно.
"По состоянию на 22 декабря в наблюдаемых крупных продуктовых магазинах г. Степанакерта ощущается дефицит некоторых продуктов, в частности: риса, гороха, манной крупы, масла местного производства, колбасы, колбасных изделий и некоторых видов табака, а также некоторых в торговых объектах практически отсутствуют продукты, в частности сахар, гречка, чечевица, мука "Баграмян", яйца местного производства", — уточнил Автандилян.
Коснувшись вопроса об изменении цен по сравнению с доблокадным периодом, Грач Автандилян заверил, что в связи со сложившейся ситуацией Комиссия находится в постоянном контакте с субъектами предпринимательства, заметна их высокая ответственность.
"Никто не собирается пользоваться сложившейся ситуацией для проведения необоснованного повышения цен, однако комиссия последовательна и продолжает ежедневные наблюдения с целью исключения искусственного повышения цен на ряд товаров народного потребления, некоторые лекарства, детское питание и подгузники и для контроля над инфляцией", — подчеркнул чиновник сектора, призвав общественность немедленно сообщать в Комиссию о недобросовестных субъектах предпринимательства.
Представляя результаты наблюдений за отсутствием или почти исчерпанием важных лекарственных средств, а также за изменением их цен, наш собеседник сообщил, что Комиссия также проводит ежедневные наблюдения в 8 аптеках, действующих в городе Степанакерте, для контроля и недопущения необоснованных отпускных цен на лекарственные средства, детское питание и подгузники. Результаты проведенных наблюдений публикуются на официальном сайте Комиссии и странице в Facebook в целях обеспечения информирования общественности.
"Все жалобы, поступающие от граждан и оперативного штаба на необоснованное повышение цен, регистрируются и оперативно обрабатываются отделом защиты экономической конкуренции аппарата с уведомлением о результатах. Проводятся разъяснительные работы комиссией с администрацией аптек для исключения проявлений недобросовестного поведения по отношению к населению, в противном случае субъекты предпринимательства, проявляющие такое недобросовестное поведение, будут привлечены к ответственности. Бывают случаи, когда жалобы граждан не обоснованы и аптека не повышала цену, то есть видимое изменение цены реализации связано с разницей в торговых марках, их заменителях, стране происхождения и дозировках", - сказал Автандилян. подчеркнув, что в случаях обоснованности жалоб Комиссия применяет меру ответственности в пределах возложенных на нее полномочий.