Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լաչինի միջանցքը հնարավորինս արագ ապաշրջափակելու օգտին. Լավրով
Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լաչինի միջանցքում հնարավորինս արագ տրանսպորտային հաղորդակցությունը վերականգնելու և տարածաշրջանի հանքերի շահագործման շուրջ տարաձայնությունները լուծելու օգտին։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Մենք դիտարկել ենք Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը, որն այժմ առավել մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում։ Մենք հաստատել ենք, որ ռուս խաղաղապահները բառացիորեն ամեն ժամ աշխատում են համապատասխան կողմերի հետ՝ իրավիճակի կարգավորելու համար։ Մենք կողմ ենք, որպեսզի հնարավորինս արագ վերականգնվի տրանսպորտային հաղորդակցությունը և լուծվեն տարածաշրջանի հանքերի շահագործման շուրջ տարաձայնությունները։ Թեման հին է, որն եկել է Խորհրդային Միությունից, և, իհարկե, պետք է հնարավորինս արագ լուծել հարցը։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ բոլորը պետք է խստորեն կատարեն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ կապված Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ռեժիմի հետ։ Մեր ադրբեջանցի գործընկերները, ինչպես ես եմ հասկանում, նույն դիրքորոշումն ունեն»,-ասել է Լավրովը։

Lavrov: Russia is in favor of unblocking the Lachin corridor as soon as possible
Russia is in favor of restoring full-fledged transport communication in the Lachin corridor as soon as possible and resolving disagreements on the development of ore deposits in the region, according to NEWS.am Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said after a meeting with his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov.
"We confirmed that Russian peacekeepers are working literally hourly to resolve the situation in contacts with the relevant parties.
"We are in favor of restoring full-fledged transport communication as soon as possible and resolving the disagreements over the development of the region's ore deposits. The topic is an old one, inherited from the Soviet Union, and of course it is necessary to defuse it as soon as possible.
"We proceed from the fact that everyone should strictly adhere to the trilateral statement of November 9, 2020, on the regime of movement in the Lachin corridor. Our Azerbaijani colleagues, as I understand it, have the same position," Lavrov said.