Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի հետ
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն։
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները և կոպտորեն ոտնահարում միջազգային հումանիտար իրավունքը՝ կարևորելով միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ երթևեկության վերականգնման համատեքստում:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США
23 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США, старшим советником по переговорам на Кавказе Филипом Рикером.
В ходе телефонного разговора была обсуждена ситуация с безопасностью в южнокавказском регионе, процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и последние развития вокруг нагорно-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел РА представил собеседнику ситуацию, сложившуюся вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря, подчеркнув, что действия Азербайджана направлены на то, чтобы создать гуманитарную катастрофу в Нагорном Карабахе и подвергнуть армян Нагорного Карабаха этнической чистке.
Арарат Мирзоян также подчеркнул, что Азербайджан нарушает обязательства, взятые на себя по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, и грубо попирает международное гуманитарное право, отметив важность адресной реакции международного сообщества в контексте восстановления беспрепятственного движения по Лачинскому коридору.