Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի հետ
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն։
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները և կոպտորեն ոտնահարում միջազգային հումանիտար իրավունքը՝ կարևորելով միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ երթևեկության վերականգնման համատեքստում:

Ararat Mirzoyan had a phone conversation with the OSCE Minsk Group Co-Chair of US
On December 23, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Philip Reeker, the OSCE Minsk Group Co-Chair of US, Senior Advisor for Caucasus Negotiations.
During the phone conversation the security situation in the South Caucasus region, the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations, and the recent developments around the Nagorno Karabakh conflict were touched upon.
The Foreign Minister of Armenia briefed his counterpart on the situation resulting from the blockade of the Lachine Corridor by Azerbaijan since December 12, emphasizing that Azerbaijan's actions are aimed at creating a humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh and subjecting the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
Ararat Mirzoyan also underscored that Azerbaijan violates its commitments assumed by the Trilateral Statement of November 9, 2020 and grossly violates international humanitarian law, highlighting the importance of a targeted response by the international community in the context of restoring the unimpeded movement through the Lachin Corridor.