Այն, որ Ադրբեջանում կարող են լինել քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներ, առնվազն անհավանական է. Հունանյան
«Քաղաքացիական և քաղաքական ազատությունների հարցում Ադրբեջանն աշխարհում ժողովրդավարության ամենացածր վարկանիշներից մեկն ունի՝ ցույցերը, բողոքի ակցիաները ճնշելու և տասնյակ քաղբանտարկյալների իրավունքները խախտելու ապացուցված փաստերով:
Ուստի այն գաղափարը, որ Ադրբեջանում կարող են լինել քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներ, որոնք կարող են նման մասշտաբի անկախ ակցիա սկսել առանց պետական մարմինների անմիջական ղեկավարման և վերահսկողության, առնվազն անհավանական է»,- Թվիթերի իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, փոխանցում է Armradio.am-ը։

The idea of civil society activists in Azerbaijan launching protest without direct guidance from authorities implausible – Hunanyan
When it comes to matters of civil and political liberties, Azerbaijan maintains one of lowest rankings of democracy in world, with a proven track record of oppressing the right to assembly, protests and dozens of political prisoners, Spokesperson for the Armenian Ministry of Foreign Affairs Vahan Hunanyan said in a Facebook post.
“Suggested idea, therefore, that there could be civil society activists in Azerbaijan, capable of launching an independent action of this size and scope without direct guidance and supervision of state authorities is implausible, to say the least,” the Spokesperson said, Armradio.am reports.