Վերին Լարսի անցակետի հնարավորությունների ընդլայնման աշխատանքները շարունակվում են. ՌԴ փոխնախարար
Վերին Լարսի անցակետի հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաեւ բեռների եւ ավտոմեքենաների ձեւակերպման ընթացակարգերի օպտիմալացման աշխատանքները շարունակվում են։ Այս մասին դեկտեմբերի 26-ին Մոսկվա-Մինսկ-Բիշքեկ-Երեւան-Սուխում-Ցխինվալ տեսակամրջի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը։
Միաժամանակ նա մանրամասներ չի ներկայացրել՝ նախընտրելով շրջանցել դրանք։
«Նաեւ լոգիստիկ նոր երթուղիների ստեղծման ակտիվ աշխատանքներ են տարվում։ Դրանք կարող էին լուրջ աջակցություն եւ հենարան դառնալ մեր փոխադարձ առեւտրաշրջանառության համար։ Հատկապես նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում»,- նշել է Վոլվաչը։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ հայ գործընկերների հետ համագործակցությունը միայն զարգանում է։ Հատկապես ՏՏ, լոգիստիկայի, մեքենաշինության, բազային գիտության, կրթության եւ պետական կառավարման ոլորտներում: Ընդ որում, ինչպես պետական մակարդակով, այնպես էլ առանձին քաղաքապետարանների մակարդակով։
«Գիտեք, որ մենք ստեղծել ենք Ռազմավարական մշակումների համատեղ կենտրոն, որը ներկայացրել ենք մի քանի ամիս առաջ։ Մինչ օրս կենտրոնը ձեռնամուխ է եղել լայնածավալ, բավականին լուրջ նախագծերի մշակմանը։ Կարծում եմ, որ հաջորդ տարի մենք կկարողանանք տեսնել այդ աշխատանքի արդյունքները»,- ասել է փոխնախարարը, հաղորդում է News.am-ը:

Работы по расширению возможностей КПП ''Верхний Ларс'' продолжаются: замминистра экономразвития РФ
Работы по расширению возможностей пункта пропуска ''Верхний Ларс'', а также оптимизации процедур оформления грузов и автомобилей продолжаются. Об этом в ходе видеомоста Москва–Минск–Бишкек–Ереван–Сухум–Цхинвал заявил 26 декабря заместитель министра экономического развития Российской Федерации Дмитрий Вольвач.
При этом, он не стал вдаваться в детали, предпочтя обойти подробности стороной.
''Также, ведутся активные работы по созданию новых логистических маршрутов. Они могли бы стать серьезной поддержкой и опорой нашему взаимному товарообороту. Особенно в новых геополитических условиях'', - заметил Вольвач.
Он также подчеркнул, что сотрудничество с армянскими коллегами только развивается. Особенно в сферах IT, логистики, машиностроения, базовой науки, образования, и государственного управления. Причем как на уровне государства, так и на уровне отдельных муниципалитетов.
''Вы знаете, что мы создали совместный Центр стратегических разработок, который презентовали несколько месяцев назад. На сегодняшний день Центр взялся за разработку масштабных, вполне серьезных проектов. Думаю, уже в следующем году мы сможем увидеть результаты этой работы'', - сказал замминистра, передает News.am