Վերին Լարսի անցակետի հնարավորությունների ընդլայնման աշխատանքները շարունակվում են. ՌԴ փոխնախարար
Վերին Լարսի անցակետի հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաեւ բեռների եւ ավտոմեքենաների ձեւակերպման ընթացակարգերի օպտիմալացման աշխատանքները շարունակվում են։ Այս մասին դեկտեմբերի 26-ին Մոսկվա-Մինսկ-Բիշքեկ-Երեւան-Սուխում-Ցխինվալ տեսակամրջի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը։
Միաժամանակ նա մանրամասներ չի ներկայացրել՝ նախընտրելով շրջանցել դրանք։
«Նաեւ լոգիստիկ նոր երթուղիների ստեղծման ակտիվ աշխատանքներ են տարվում։ Դրանք կարող էին լուրջ աջակցություն եւ հենարան դառնալ մեր փոխադարձ առեւտրաշրջանառության համար։ Հատկապես նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում»,- նշել է Վոլվաչը։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ հայ գործընկերների հետ համագործակցությունը միայն զարգանում է։ Հատկապես ՏՏ, լոգիստիկայի, մեքենաշինության, բազային գիտության, կրթության եւ պետական կառավարման ոլորտներում: Ընդ որում, ինչպես պետական մակարդակով, այնպես էլ առանձին քաղաքապետարանների մակարդակով։
«Գիտեք, որ մենք ստեղծել ենք Ռազմավարական մշակումների համատեղ կենտրոն, որը ներկայացրել ենք մի քանի ամիս առաջ։ Մինչ օրս կենտրոնը ձեռնամուխ է եղել լայնածավալ, բավականին լուրջ նախագծերի մշակմանը։ Կարծում եմ, որ հաջորդ տարի մենք կկարողանանք տեսնել այդ աշխատանքի արդյունքները»,- ասել է փոխնախարարը, հաղորդում է News.am-ը:

Work to expand capacity of Upper Lars border crossing continues: Russian deputy minister for economic development
The work to expand the capabilities of the Upper Lars border crossing point and to optimize the cargo and vehicle clearance procedures continues, Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation Dmitry Volvach said during a Moscow-Minsk-Bishkek-Yerevan-Sukhum-Tskhinval videoconference on Monday.
However, he did not go into detail, preferring to avoid the details.
"Also, there is active work on the creation of new logistics routes. They could become a serious support and pillar of our mutual trade turnover. Especially under the new geopolitical conditions," Volvach noted.
He also emphasized that the cooperation with Armenian counterparts is only developing. Especially in IT, logistics, engineering, basic science, education and public administration. And both at the level of the state and at the level of individual municipalities.
"You know that we created a joint Center for Strategic Developments, which was presented a few months ago. Today the Centre has taken on the development of large-scale, quite serious projects. I think that already next year we will be able to see the results of this work," said the Deputy Minister, News.am reports.