Եթե ՌԴ-ն չի կարողանում ապահովել անվտանգություն ԼՂ-ում, պետք է բազմազգ խաղաղապահներ ուղարկելու հարց բարձրացնի. վարչապետ
Լաչինի միջանցքի փակումը 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է. Այս կետով պարտավորություն են կրում եռակողմ հայտարարության կողմերից երկուսը՝ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը: NEWS.am-ի փոխանցմամբ այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը, իսկ ՌԴ խաղաղապահի զորախումբը վերահսկողության տակ է պահում Լաչինի միջանցքը:
Միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող այն դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար,  սին են և իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն: Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից և սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է:
Եթե  նույնիսկ հիմնվենք Ադրբեջանի պրոպագանդիստական վարկածի վրա, թե Լաչինի միջանցքը փակել են էկոակտիվիստները, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելը Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է, այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբն ու ՌԴ-ն, որը անվտանգային կոնկրետ  պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ»,- հայտարարեց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ եթե  Ռուսաստանն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում, պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ու ԼՂ-ում ռուս խաղաղապաներին ՄԱԿ-ի ԱԽ մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի։

Russia should raise matter of sending multinational peacekeepers if it can`t ensure security in Karabakh: Nikol Pashinyan
The closure of the Lachin corridor is a gross violation of point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020. Two of the parties to the tripartite statement, Azerbaijan and Russia, are bound by this point. According to NEWS.am this was announced by Prime Minister Nikol Pashinyan at Thursday’s Cabinet meeting of the Armenian government.
"Azerbaijan guarantees the safety of the movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor, and the Russian peacekeeping contingent [in Artsakh (Nagorno-Karabakh)] keeps the Lachin corridor under overseeing.
The statement being circulated by Azerbaijan on international platforms that the Lachin corridor is open for traffic is empty and has nothing to do with reality. The Lachin corridor has been closed off by Azerbaijan, and this is a gross violation of its international obligations.
Even if we rely on Azerbaijan's propaganda hypothesis that the Lachin corridor was closed by eco-activists, according to point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020, ensuring the safe movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin corridor is Azerbaijan's direct obligation. Under these conditions, a clear explanation of the situation should be provided by the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh and Russian, which has undertaken specific security obligations to the people of Nagorno-Karabakh," he announced.
Pashinyan emphasized that if Russia is unable to ensure stability and security in Nagorno-Karabakh due to objective or subjective reasons, it should initiate a discussion at the UN Security Council session and raise the matter of endowing the Russian peacekeepers with a UN Security Council mandate, or sending an additional multinational peacekeeping force to Nagorno-Karabakh.