Պուտինը Սի Ծինպինին հրավիրել է Մոսկվա
Վլադիմիր Պուտինը տեսակապի միջոցով բանակցություններ է վարել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինի հետ և նրան հրավիրել Ռուսաստան, հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Չեմ կասկածում, որ մենք ձեզ հետ անձամբ հանդիպելու հնարավորություն կգտնենք, սպասում ենք ձեզ, հարգելի պարոն նախագահ, սիրելի բարեկամ, հաջորդ տարվա գարնանը պետական այցով Մոսկվայում։ Սա ամբողջ աշխարհին ցույց կտա ռուս-չինական կապի ուժը»,- ասել է ՌԴ ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ չին գործընկերոջ պետական այցը կլինի տարվա գլխավոր քաղաքական իրադարձությունը երկկողմ հարաբերություններում։
Պուտինը նշել է, որ Մոսկվայի և Պեկինի ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը՝ որպես կայունացնող գործոն աճում է՝ աճող աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում:

Путин пригласил Си Цзиньпина в Москву
Владимир Путин провел по видеосвязи переговоры с председателем Китая Си Цзиньпином и пригласил его в Россию, сообщила пресс-служба Кремля.
"Не сомневаюсь, что и мы найдем с вами возможность встретиться лично. Ждем вас, уважаемый господин председатель, дорогой друг, весной следующего года с государственным визитом в Москву. Это продемонстрирует всему миру прочность росийско-китайской связи", - сказал российский лидер.
Он подчеркнул, что государственный визит китайского коллеги станет главным политическим событием года в двусторонних отношениях.
Путин отметил, что значимость стратегического партнерства Москвы и Пекина как стабилизирующего фактора возрастает в условиях усиливающейся геополитической напряженности.