Մարդիկ հարկադրված լքել են Վերին Շորժա ու Ներքին Շորժա գյուղերը, սարատեղին, չի գործում ՀԷԿ-ը․ «Թաթոյան» հիմնադրամ
Մարդիկ հարկադրված լքել են Վերին Շորժա ու Ներքին Շորժա գյուղերը, սարատեղին, չի գործում ՀԷԿ-ը ադրբեջանական սեպտեմբերի 13-14-ի ներխուժումների հետևանքով․ Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundationի փաստահավաք տվյալները․
2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ զինված հարձակման հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Շորժա ու Վերին Շորժա գյուղերում քաղաքացիական կյանք այլևս չկա, սարատեղիներն ամբողջությամբ անցել են ադրբեջանական դիտարկման վերահսկողության ներքո, իսկ գյուղերը դատարկվել են։
Առաջացել են ջրի հասանելի լրջագույն խնդիրներ կամ ջուր չկա առհասարակ: Այս փաստերն արձանագրվել են Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի կողմից 2022թ. նոյմբերի 25-ին, դեկտեմբերի 29-ին մարզի սահմանային բնակավայրերում փաստահավաք աշխատանքների ժամանակ։
Մասնավորապես, Վերին Շորժայի սարատեղիի հատվածում, ադրբեջանական զինված ծառայողները ներխուժել էին դեռևս 2021թ. մայիսի 12-ից, անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակիչներին օրինական փաստաթղթերով պատկանող հողատարածքներում, որտեղից իրականացրել են պարբերական կրակոցներ գյուղի ուղղությամբ, ահաբեկել են անասնապահությամբ զբաղվող բնակիչներին, զբաղվել անասնագողությամբ, արոտավայրեր այրելով, ապօրինաբար տիրացել ջրավազանների ու բնական աղբյուրների՝ մարդկանց զրկելով ջրից և այլն։ 2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ներխուժման հետևանքով առաջ են եկել անվտանգության լրջագույն խնդիրներ նաև Սոթք, Այրք, Ջաղացաձոր, Կուտական, Փոքր Մասրիկ և այլ գյուղերի համար։
Գեղամաբակ, Ջաղացաձոր, Այրք, Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա և այլ գյուղերի համար ջրային ավազաններն ու ջրի բնական աղբյուրները հայտնվել են ադրբեջանական վերահսկողության կամ դիտարկման ներքո 2021թ. մայիսից ու առավել խորացել 2022թ. սեպտեմբերի պատերազմից հետո. գյուղերում ջրի հասանելիության լուրջ խնդիներ են առաջ եկել կամ ջուր չկա առհասարակ: Լուսանկարներում այն դիրքերներն, որոնք արձանագրել է հիմնադրամը փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում:
Ջրի քանակի կտրուկ նվազման պատճառով Վերին Շորժա-Այրք ճանապարհին գործող ՀԷԿ-ն այլևս չի գործում։ Նման հատուկ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացվել են նաև 2022թ. հոկտեմբերին Սյունիքի մարզում միջազգային փաստաբաններ Գառնիկ Քերքոնեանի (Karnig Kerkonian) և Կարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) մասնակցությամբ: Ներկայում կազմվում է անգլերենով զեկույց այս հարցերի առնչությամբ` հատուկ մեթոդաբանությամբ:

Cела Верин Шоржа и Неркин Шоржа в Гегаркунике опустели после азербайджанской агрессии
Фонд "Татоян" констатирует, что села Верин Шоржа и Неркин Шоржа в Гегаркуникской области Армении, которые подверглись вооруженному нападению Азербайджана 13-14 сентябре 2022 года, опустели, передает Новости-Армения.
Как говорится в исследовании фонда, возглавлямого экс-Омбудсменом Арманом Татояном, в этих селах больше нет гражданской жизни, горы полностью просматриваются азербайджанцами, есть серьезные проблемы с водоснабжением либо воды нет вообще.
В частности, в район горного хребта Верин Шоржи азербайджанские вооруженные силы вторглись еще 12 мая 2021 года, после чего незаконно дислоцировались на этих землях, принадлежащих жителям РА, периодические обстреливали оттуда армянские села, терроризировали жителей, занимавшихся животноводством, угоняли скот и сжигали пастбища, незаконно захватывали водоемы и природные источники, лишали людей доступа к воде и т.п.
Вследствие вторжения на территорию Армении 13-14 сентября 2022 года серьезные проблемы с безопасностью возникли также в Сотке, Айрке, Джагацадзоре, Кутакане, Покр Масрике и других селах.
Водохранилища и естественные источники воды в Гегамабаке, Джахатзадзоре, Айрке, Верин Шорже, Неркин Шорже и других селах перешли под контроль или находятся под наблюдением Азербайджана в с мая 2021 года - ситуация с доступом к воде усугубилась в течение 2022 года. В связи с резким уменьшением количества воды ГЭС, действовавшая на участие Верин Шоржа - Айрк, не работает.
В фонде отметили, что аналогичная работа по сбору фактов была проведена также в Сюникской области Армении в октябре 2022 года с участием международных экспертов.