Մարդիկ հարկադրված լքել են Վերին Շորժա ու Ներքին Շորժա գյուղերը, սարատեղին, չի գործում ՀԷԿ-ը․ «Թաթոյան» հիմնադրամ
Մարդիկ հարկադրված լքել են Վերին Շորժա ու Ներքին Շորժա գյուղերը, սարատեղին, չի գործում ՀԷԿ-ը ադրբեջանական սեպտեմբերի 13-14-ի ներխուժումների հետևանքով․ Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundationի փաստահավաք տվյալները․
2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ զինված հարձակման հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Շորժա ու Վերին Շորժա գյուղերում քաղաքացիական կյանք այլևս չկա, սարատեղիներն ամբողջությամբ անցել են ադրբեջանական դիտարկման վերահսկողության ներքո, իսկ գյուղերը դատարկվել են։
Առաջացել են ջրի հասանելի լրջագույն խնդիրներ կամ ջուր չկա առհասարակ: Այս փաստերն արձանագրվել են Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի կողմից 2022թ. նոյմբերի 25-ին, դեկտեմբերի 29-ին մարզի սահմանային բնակավայրերում փաստահավաք աշխատանքների ժամանակ։
Մասնավորապես, Վերին Շորժայի սարատեղիի հատվածում, ադրբեջանական զինված ծառայողները ներխուժել էին դեռևս 2021թ. մայիսի 12-ից, անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակիչներին օրինական փաստաթղթերով պատկանող հողատարածքներում, որտեղից իրականացրել են պարբերական կրակոցներ գյուղի ուղղությամբ, ահաբեկել են անասնապահությամբ զբաղվող բնակիչներին, զբաղվել անասնագողությամբ, արոտավայրեր այրելով, ապօրինաբար տիրացել ջրավազանների ու բնական աղբյուրների՝ մարդկանց զրկելով ջրից և այլն։ 2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ներխուժման հետևանքով առաջ են եկել անվտանգության լրջագույն խնդիրներ նաև Սոթք, Այրք, Ջաղացաձոր, Կուտական, Փոքր Մասրիկ և այլ գյուղերի համար։
Գեղամաբակ, Ջաղացաձոր, Այրք, Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա և այլ գյուղերի համար ջրային ավազաններն ու ջրի բնական աղբյուրները հայտնվել են ադրբեջանական վերահսկողության կամ դիտարկման ներքո 2021թ. մայիսից ու առավել խորացել 2022թ. սեպտեմբերի պատերազմից հետո. գյուղերում ջրի հասանելիության լուրջ խնդիներ են առաջ եկել կամ ջուր չկա առհասարակ: Լուսանկարներում այն դիրքերներն, որոնք արձանագրել է հիմնադրամը փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում:
Ջրի քանակի կտրուկ նվազման պատճառով Վերին Շորժա-Այրք ճանապարհին գործող ՀԷԿ-ն այլևս չի գործում։ Նման հատուկ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացվել են նաև 2022թ. հոկտեմբերին Սյունիքի մարզում միջազգային փաստաբաններ Գառնիկ Քերքոնեանի (Karnig Kerkonian) և Կարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) մասնակցությամբ: Ներկայում կազմվում է անգլերենով զեկույց այս հարցերի առնչությամբ` հատուկ մեթոդաբանությամբ:

People forced to leave Armenian border villages after Azeri attacks in 2022: Tatoyan Foundation
The Tatoyan Foundation, led by Armenia’s former Human Rights Defender Arman Tatoyan, on Monday shared the findings of its fact-finding missions in Armenian border villages following the Azerbaijani attacks on Armenia in mid-September last year. The full text of its statement is below.
"As a result of the Azerbaijani armed attacks against Armenia on September 13-14, 2023 there is no more civilian life in the villages of Nerkin Shorzha and Verin Shorzha of Gegharkunik Province, the cattle barns have come under Azerbaijani control or observation, and the villages have been emptied. There are serious problems with access to water or there is no water at all.
These facts were verified by the Center for Law and Justice Tatoyan Foundation during fact-finding missions in the border communities of the province on November 25 and December 29 (2022).
In particular, Azerbaijani forces invaded the area of the Verin Shorzha cattle barns from May 12, 2021. All lands legally owned by the Armenian citizens fell under their control; from these places they have been firing towards the village, terrorizing the residents engaged in agriculture works, burning pastures; they illegally took over reservoirs and natural springs, depriving people of water, etc.
On September 13-14, 2022, as a result of Azerbaijani invasion of the sovereign territory of Armenia, serious security problems also arose for Sotk, Airk, Jaghatsadzor, Kutakan, Pokr Masrik and other villages.
Water basins and natural water sources for Geghamabak, Jaghatzadzor, Airk, Verin Shorzha, Nerkin Shorzha and other villages came under Azerbaijani control or observation in 2021 May and deepened after the September war in 2021. There are serious problems with access to water in the villages or there is no water at all.
The photos show Azerbaijani positions that were detected by the Foundation during the fact-finding mission.
Due to a sharp decrease in the amount of water, the Hydroelectric Power Plant (HPP) operating on the Upper Shorzha-Ayrk road is no longer in operation.
Such special fact-finding mission was also carried out in Syunik Province in October 2022 together with international lawyers Karnig and Garo Ghazarian.