Ադրբեջանը թույլ չի տալիս վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ էլեկտրական գծի վթարի վայրում
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս վթավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել այն հատվածում, որտեղ վթարվել է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գիծը: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնեցին Արցախի օպերատիվ շտաբից:
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։ Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարելի է տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից:

Azerbaijan has barred repair crews from accessing the area where the only high-voltage power line supplying Artsakh with electricity from Armenia has been damaged, the government of Artsakh told ARMENPRESS in response to a query.
The damage occurred amid the ongoing Azeri blockade of the Lachin Corridor.
The power transmission line was damaged amid the ongoing blockade.
"Azerbaijan doesn’t allow to carry out damage repair works in the section where the only high-voltage power line supplying Artsakh from Armenia was damaged," the emergency response headquarters of the Artsakh government said.
The electricity operator of Artsakh earlier said that the only electricity supply line of Artsakh has been damaged.
The 110 KW power line spans from Goris in Armenia to Stepanakert of Artsakh.
The damage happened at 14:35, January 9. The indicators of the system show the location of the damage to be in the Aghavno-Berdzor section.
"Due to the destructive position of the Azerbaijani side it is impossible to organize an inspection and restoration works at this moment in that area, therefore a decision has been made to conduct the power supply through domestic electricity-production plants with respective limitations," ArtsakhEnergo said in a statement on January 10.