Ադրբեջանը թույլ չի տալիս վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ էլեկտրական գծի վթարի վայրում
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս վթավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել այն հատվածում, որտեղ վթարվել է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գիծը: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնեցին Արցախի օպերատիվ շտաբից:
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։ Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարելի է տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից:

Азербайджан не позволяет вести работы на месте аварии единственной линии электропередачи, питающей Арцах
Азербайджан не позволяет вести восстановительные работы в районе, где произошла авария на единственной высоковольтной линии, питающей Арцах из Армении. Об этом в ответ на запрос "Арменпресс" сообщили в Оперативном штабе Республики Арцах.
Ранее Информационный штаб Республики Арцах сообщил, что 9 января в 14:35 произошла авария на 33-м км единственной высоковольтной линии Горис-Степанакерт в 110 кВ, питающей Арцах из Армении. По данным, зафиксированным аппаратурой, авария произошла на участке Агавно-Бердзор. Принято решение поставлять электроэнергию в республику через местные электростанции с соответствующими ограничениями. Исходя из данной ситуации, с 10 января в республике проводятся веерные отключения электроэнергии, о которых регулярно можно узнавать на сайте ЗАО "Арцахэнерго".