Արամ Ա-ն Լիբանանում ԱՄՆ դեսպանին առաջարկել է,որ Միացյալ Նահանգները օժանդակություն ցուցաբերի Լաչինի միջանցքը վերաբացելուն
Արամ Ա կաթողիկոսը հունվարի 11-ին ընդունել է Լիբանանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Դորոթի Շիային: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ դեսպանի փոխանորդը եւ մարդու իրավունքների պատասխանատու Կայ Լին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից, ավելի քան ժամ տևած հանդիպումն առիթ է հանդիսացել ընդհանուր արժևորում կատարելու Լիբանանի ներկա կացության և հատկապես անդրադառնալու նախագահական ընտրության եւ սոցիալ-ատնտեսական տագնապին:
Ըստ աղբյուրի՝ Վեհափառ Հայրապետը նաև անդրադարձել է Արցախի ներկա մտահոգիչ կացությանը և առաջարկել դեսպանին, որ Միացյալ Նահանգները կատարեն անհրաժեշտ օժանդակությունը Բերձորի միջանցքը (Լաչինի միջանցք) վերաբացելու աշխատանքների գծով՝ մղված մարդասիրական մտահոգությամբ:

Католикос Великого Дома Киликийского Арам I призвал посла США оказать помощь в открытии Лачинского коридора
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый 11 января принял посла Соединенных Штатов Америки в Ливане Дороти Шия. На встрече также присутствовали заместитель посла и уполномоченный по правам человека Кай Ли.
Как сообщил Арменпресс в пресс-канцелярии Католикосата Великого Дома Киликийского, встреча, которая продолжалась более часа, дала возможность дать общую оценку текущей ситуации в Ливане и, в частности, обсудить президентские выборы и социально-экономическую тревогу.
Его Святейшество коснулся также текущей тревожной ситуации в Арцахе и предложил послу, чтобы Соединенные Штаты оказали необходимую помощь для открытия Бердзорского коридора (Лачинского коридора).