Վճարելուց հետո քաղաքացիների հաշիվների արգելանքը 1-2 օրվա մեջ կվերացվի
Քաղաքացիների կողմից բանկերում կատարված վճարումների հիման վրա հնարավորինս սեղմ ժամկետում կապահովվի կատարողական վարույթների ինքնաշխատ կարճումն ու արգելանքների վերացումը։ Տեղեկությունը հայտնում է արդարադատության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ նախկին 7 և ավելի օրերի փոխարեն հիմա 1-2 օր կպահանջվի։
Արդարադատության նախարարության և Կենտրոնական բանկի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր քաղաքացիների կողմից առևտրային բանկերում կատարված վճարումների արդյունքում կատարողական վարույթներով ՀԿԱԾ կողմից կիրառված արգելանքներն առավելագույն սեղմ ժամկետներում վերացնելու ծրագրի շրջանակում։
Նախատեսվում է ներդնել էլեկտրոնային նոր գործիքակազմ։
«Դրա արդյունքում կապահովվի առևտրային բանկերում և վճարահաշվարկային կազմակերպություններում քաղաքացիների կողմից կատարված վճարումների՝ կոնկրետ կատարողական վարույթների հետ առավելագույն սեղմ ժամկետում նույնականացումը»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում արդարադատության նախարարությունն՝ ի դեմս Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության, ստանձնել է նշված ծրագրային ապահովումը մշակելու և Կենտրոնական բանկին տրամադրելու, իսկ Կենտրոնական բանկը՝ ծրագրային ապահովման այդ համակարգն առևտրային բանկերին և վճարահաշվարկային կազմակերպություններին փոխանցելու պատրաստակամությունը։

В Армении ускорят процесс снятия ареста со счетов граждан: Минюст и ЦБ подписали документ
Центробанк Армении и министерство юстиции договорились ускорить процесс снятия ареста со счетов граждан. Соответствующий меморандум о взаимопонимании подписали глава ЦБ Мартин Галстян и министр юстиции Григор Минасян.
В рамках меморандума планируется ввести электронную систему, которая обеспечит быструю идентификацию информации о выплатах граждан с принудительными производствами, начатыми в Службе обеспечения принудительного исполнения. Благодаря новой электронной системе на это потребуется уже не 7, а 1-2 дня.
Для реализации проекта Служба обеспечения принудительного исполнения в сжатые сроки предоставит Центробанку необходимое программное обеспечение, а ЦБ в свою очередь передаст его коммерческим банкам и платежно-расчетным организациям.