Երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցները պետք է հստակ գնահատական տան ադրբեջանական կողմի գործելակերպին. ՀՀ ԱԳՆ
Ցնցված ենք հունվարի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող, Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով շուրջ 40 օր իրենց ծնողական խնամքից զրկված և ընտանիքներից բաժանված երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ցուցաբերած անթույլատրելի վերաբերմունքից։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հայ երեխաներին հոգեբանական ահաբեկման ենթարկելու և իրավունքները խախտելու դեպքը:
«Ինչպես ակնհայտորեն երևում է հենց ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերում, ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» կանգնեցրել են Լաչինի միջանցքով երեխաներին տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխող փոխադրամիջոցը, ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել, դիմակավորված ներխուժել փոխադրամիջոց, անօրինական կերպով տեսանկարահանել երեխաներին և հոգեբանական բռնություն գործադրել նրանց նկատմամբ: Այս ամենի հետևանքով երեխաները ենթարկվել են հոգեբանական ահաբեկման, նրանցից մեկն ուշաթափվել է։
Ադրբեջանական կողմի այս գործողություններն այդ երկրում պետական մակարդակով իրականացվող հայության նկատմամբ ատելության և թշնամանքի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը տեղահանելու քաղաքականության վառ օրինակներից են, որը հասնում է անգամ երեխաներին թիրախավորելու մակարդակի։ Նմանօրինակ վարքը որևէ արդարացում չունի թե՛ միջազգային իրավական, թե՛ մարդկային-բարոյական հարթությունում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններն ու կառույցները, քաղաքակիրթ մարդկության ներկայացուցիչները պետք է հստակ գնահատական տան ադրբեջանական կողմի այս արգահատելի գործելակերպին` նմանօրինակ նոր դեպքեր թույլ չտալու համար»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի մեկնաբանության մեջ:

Мы потрясены недопустимым отношением азербайджанской стороны к возвращающимся в Нагорный Карабах детям: МИД Армении
Мы потрясены недопустимым отношением азербайджанской стороны к возвращающимся 17 января в Нагорный Карабах детям, которые были лишены родительской опеки и разлучены с семьями в течение 40 дней из-за блокировки Лачинского коридора. Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД РА.
"Как отчетливо видно из опубликованных азербайджанской стороной видеозаписей, "эко-активисты", проявляющие характерное для террористов поведение, остановили транспортное средство, перевозящее детей домой, в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, демонстративно кричали, в масках ворвались в транспортное средство, незаконно сняли на видео детей и подвергли их психологическому насилию. В результате всего этого дети подверглись психологическому террору, один из них потерял сознание.
Эти действия азербайджанской стороны являются ярким примером осуществляемой в этой стране на государственном уровне политики ненависти и вражды к армянам , а также вытеснения армян Нагорного Карабаха, которая доходит даже уровня нацеливания на детей. Подобное поведение не имеет никакого оправдания как в международно-правовом, так и человеческом нравственном измерении.
Международные организации и структуры, занимающиеся защитой прав детей, представители цивилизованного человечества должны дать четкую оценку этому гнусному поведению азербайджанской стороны, для предотвращения новых подобных случаев", - отмечается в комментарии.