Անսանձ թուրքերը կանցնեն գործի․ Էրդողանը՝ հույներին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան նպատակ չունի «Թայֆուն» բալիստիկ հրթիռով հարվածել Աթենքին, հաղորդում է Anadolu-ն:
Թուրքիան 2022 թվականի հոկտեմբերին Սեւ ծովի վրա փորձարկել է երկրում արտադրված փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռը։ Այն անցել է 561 կիլոմետր եւ ընկել Սինոպ նավահանգստի ափի մոտ։ Էրդողանը հայտնել է, որ հրթիռի հեռահարությունը կհասնի 1000 կմ-ի։
«Այսօր Հունաստանում քննարկում են Աթենքի ուղղությամբ թուրքական «Թայֆուն» հրթիռների հարվածի հավանականությունը։ Մենք նման նպատակներ չունենք։ Գլխավորն այս հարցում այն է, որ հույները մտածված գործեն»,-հայտարարել է Էրդողանը։
«Մի՞թե Հունաստանում կարծում են, որ Թուրքիան անտեսելու է սպառազինության տեղակայումը կղզիներում, որոնք, համաձայն միջազգային պայմանավորվածությունների, «ապառազմականացված գոտիներ են»»,-ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահը՝ հղում անելով Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի արտահայտություններին Անկարայի հասցեին, կոչ է արել «սխալ քայլեր» չանել։
«Իմացե՛ք, եթե սխալ քայլ եք անում մեր երկրի նկատմամբ, ապա արձագանքը չի ուշանա։ Անսանձ թուրքերը  կանցնեն գործի»,-սպառնացել է Էրդողանը, փոխանցում է News.am-ը:

''Безудержные турки'' перейдут к действиям: Эрдоган грекам
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что Анкара не имеет цели ударить по Афинам баллистической ракетой ''Тайфун'', сообщает Anadolu.
Турция в октябре 2022 года провела испытание над Черным морем произведенной в стране баллистической ракеты малой дальности. Она пролетела 561 километр и упала у берега порта Синоп. Эрдоган сообщил, что дальность полета ракеты достигнет 1000 км.
''Сегодня (в Греции) вовсю обсуждают вероятность удара турецких ракет ''Тайфун'' по Афинам. У нас нет подобных целей! Главное в этом вопросе, чтобы [греки] действовали обдуманно'', - заявил турецкий лидер.
При этом Эрдоган задался вопросом: ''Неужто в Греции полагают, что Турция будет игнорировать размещение вооружения на островах, которые согласно международным договоренностям являются ''демилитаризованными зонами''?''
Президент Турции, ссылаясь на высказывания премьера Греции Кириакоса Мицотакиса в адрес Анкары, призвал не делать ''ошибочных шагов''.
''Знайте! Если предпримите ошибочный шаг в отношении нашей страны, то реакция не заставит себя ждать. ''Безудержные турки'' перейдут к действиям'', - пригрозил Эрдоган, передает News.am