ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Չեխիայի նորանշանակ դեսպան Պետր Պիրունչիկը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին Հանրապետության նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դիվանագիտական առաքելության ընթացքում:
«Հունվարի 2-ին լրացավ Հայաստանի և Չեխիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և այս առումով խորհրդանշական է նաև, որ Դուք Հայաստան ժամանեցիք հունվարի 2-ին, հավատացած եմ, որ նաև Ձեր ջանքերը կնպաստեն հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»,- իր խոսքում ընդգծել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար դեսպան Պիրունչիկը պատրաստակամություն է հայտնել իր աշխատանքով հնարավորինս նպաստել Հայաստանի և Չեխիայի միջև փոխգործակցությունը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ: Իր խոսքում նորանշանակ դեսպանը նախագահին է փոխանցել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի ողջույնները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-չեխական առևտրա-տնտեսական կապերի ակտիվացման և խորացման, բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության, տուրիստական ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներն ու Երևան-Պրագա ուղիղ չվերթների վերականգնման հնարավորությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ այցելությունների և բարձր մակարդակի քաղաքական շփումների կարևորությանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակական դարձնել աշխատանքային շփումները՝ քննարկված համագործակցությունը կյանքի կոչելու նպատակով:

The newly appointed Ambassador of the Czech Republic Petr Piruncik presented his credentials to President Vahagn Khachaturyan
The newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Petr Piruncik presented his credentials to President Vahagn Khachaturyan.
The President congratulated the newly appointed Ambassador, wishing him effective work during his diplomatic mission.
“January 2 marked the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Czech Republic, and in this respect, it’s also symbolic that you arrived in Armenia on January 2. I am sure that your efforts will contribute to the further development of relations between Armenia and the Czech Republic,” the President noted in his speech.
Expressing his gratitude to the President for the reception, Ambassador Piruncik expressed his readiness to best contribute to raising the cooperation between Armenia and the Czech Republic to a new level with his work. In his speech, the newly appointed Ambassador conveyed the greetings of the President of the Czech Republic Miloš Zeman to the President.
During the meeting, the sides discussed the prospects of activating and deepening the trade and economic relations between Armenia and the Czech Republic, as well as cooperation in the fields of high technologies, military industry and tourism, and the possibility of reopening Yerevan-Prague direct flights.
The sides also touched upon the importance of reciprocal visits and high-level political contacts.
At the end of the meeting, the sides reached an agreement to make working contacts continuous in order to bring the discussed cooperation to life.