ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Չեխիայի նորանշանակ դեսպան Պետր Պիրունչիկը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին Հանրապետության նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դիվանագիտական առաքելության ընթացքում:
«Հունվարի 2-ին լրացավ Հայաստանի և Չեխիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և այս առումով խորհրդանշական է նաև, որ Դուք Հայաստան ժամանեցիք հունվարի 2-ին, հավատացած եմ, որ նաև Ձեր ջանքերը կնպաստեն հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»,- իր խոսքում ընդգծել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար դեսպան Պիրունչիկը պատրաստակամություն է հայտնել իր աշխատանքով հնարավորինս նպաստել Հայաստանի և Չեխիայի միջև փոխգործակցությունը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ: Իր խոսքում նորանշանակ դեսպանը նախագահին է փոխանցել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի ողջույնները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-չեխական առևտրա-տնտեսական կապերի ակտիվացման և խորացման, բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության, տուրիստական ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներն ու Երևան-Պրագա ուղիղ չվերթների վերականգնման հնարավորությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ այցելությունների և բարձր մակարդակի քաղաքական շփումների կարևորությանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակական դարձնել աշխատանքային շփումները՝ քննարկված համագործակցությունը կյանքի կոչելու նպատակով:

Президенту Армении верительные грамоты вручил посол Чехии Петр Пирунчик
Чрезвычайный и полномочный посол Чешской Республики в Армении Петр Пирунчик вручил президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну верительные грамоты.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Аппарата президента РА, поздравив посла с назначением, президент республики пожелал ему эффективной работы при исполнении его дипломатической миссии.
''2 января исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Чехией, и символично, что Вы прибыли в Армению 2 января. Верю, что Ваши усилия будут способствовать дальнейшему развитию армяно-чешских отношений'', - сказал президент Хачатурян.
Поблагодарив за прием, посол Пирунчик выразил готовность максимально способствовать выходу сотрудничества между Арменией и Чехией на новый качественный уровень. Посол передал президенту Армении приветствия от президента Чехии Милоша Земана.
В ходе встречи обсуждались перспективы активизации и углубления армяно-чешских торгово-экономических отношений, перспективы сотрудничества в сферах высоких технологий и военной промышленности, туризма и возможность восстановления прямого авиасообщения Ереван-Прага.
Была подчеркнута важность взаимных визитов и политических контактов на высоком уровне.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении рабочих контактов в целях реализации дальнейшего сотрудничества.