Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ ներկայացված գործի շրջանակներում հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան
Հայաստանը հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» կիրառման գործով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրառումը:
«2023 թ. հունվարի 23-ին Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» մեկնաբանման և կիրառման գործով Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել հուշագիր, որը մանրամասնորեն ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումները» - գրել է Կիրակոսյանը Twitter-ի իր էջում:

Armenia files memorial to International Court of Justice in case concerning application of ICERD against Azerbaijan
Armenia filed its Memorial at the International Court of Justice (ICJ) in the case concerning the interpretation and application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (ICERD) against Azerbaijan, Representative of Armenia on International Legal Matters Yeghishe Kirakosyan said, Armenpress reports.
"On 23 January 2023, Armenia filed its Memorial at the ICJ in the case concerning the interpretation and application of the ICERD against Azerbaijan, which provides detailed accounts of decades-long grave violations of the ICERD by Azerbaijan," Kirakosyan tweeted.