Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ ներկայացված գործի շրջանակներում հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան
Հայաստանը հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» կիրառման գործով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրառումը:
«2023 թ. հունվարի 23-ին Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» մեկնաբանման և կիրառման գործով Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել հուշագիր, որը մանրամասնորեն ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումները» - գրել է Կիրակոսյանը Twitter-ի իր էջում:

Армения в рамках иска против Азербайджана представила в Международный суд меморандум
Армения представила в Международный суд ООН меморандум по делу о применении "Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации" против Азербайджана. "Арменпресс" передает об этом, со ссылкой на сообщение представителя по международным правовым вопросам Егише Киракосяна.
"23 января 2023 году Армения представила в Международный суд ООН меморандум о комментировании и применении "Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации" в отношении Азербайджана, в котором подробно излагаются грубые нарушения положений "Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации" со стороны Азербайджана на протяжении десятилетий", - написал Киракосян на своей странице в Twitter.