Արմեն Գևորգյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում պահելը
ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը հունվարի 24-ին հանդիպել է ԵԽ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Լինդերտ Վերբիկի ու գլխավոր քարտուղար Մաթյո Մորիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է առաջիկայում կայանալիք ԵԽ չորրորդ գագաթնաժողովում տեղական և տարածաշրջանային հարցերի ու խնդիրների քննարկումը: Զրուցակիցները փաստել են նաև, որ ԵԽ անդամ մի շարք երկրներում արձանագրվում են տեղական ժողովրդավարության հետ կապված անթույլատրելի խնդիրներ, որոնք հակասում են Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիային: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ Կոնգրեսի կողմից ԵԽ անդամ պետություններում արձանագրված տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ փաստերը և հանգամանքները պետք է ուշադրության լուրջ առարկա դառնան ԵԽ բոլոր մարմինների կողմից:
Արմեն Գևորգյանը Կոնգրեսի նախագահին և գլխավոր քարտուղարին տեղեկություններ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անթույլատրելի իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից շրջափակմամբ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ: Ըստ էության, Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը ժողովրդավարության դեմ ադրբեջանական իշխանությունների պայքարի միակ դրսևորումը չէ:
Արմեն Գևորգյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում պահելը, հատկապես, որ ամեն ինչից զատ՝ վերջերս ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նկատվում են նաև Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության կարգավիճակի փոփոխության միտումներ:
Կողմերը երկուստեք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ շարունակելու ինտենսիվ համագործակցությունը ԵԽԽՎ և Կոնգրեսի միջև:

Геворкян подчеркнул важность сохранения в центре внимания Конгресса развитий вокруг Нагорного Карабаха
24 января основной докладчик ПАСЕ по вопросам местных и региональных властей А.Геворкян встретился с председателем Конгресса местных и региональных властей СЕ Линдертом Вербиком и генеральным секретарем Матье Мори.
В ходе встречи особое внимание уделено обсуждению местных и региональных вопросов и проблем на предстоящем четвертом саммите СЕ. Собеседники также констатировали, что в ряде стран-членов СЕ фиксируются недопустимые проблемы, связанные с местной демократией, которые противоречат Европейской хартии местного самоуправления. Достигнута договоренность, что касающиеся местной демократии факты и обстоятельства, отмеченные Конгрессом в государствах-членах СЕ, должны привлечь серьезное внимание всех органов СЕ.
А.Геворкян проинформировал председателя и генсека Конгресса о создавшейся вокруг Нагорного Карабаха недопустимой ситуации и гуманитарном кризисе вследствие блокады со стороны Азербайджана. По сути, блокада – не единственное проявление борьбы азербайджанских властей с демократией.
Основной докладчик подчеркнул важность сохранения в центре внимания Конгресса событий вокруг Нагорного Карабаха, тем более что, помимо всего прочего, азербайджанские власти в последнее время проявляют тенденции к изменению статуса Нахичеванской Автономной Республики.