Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի առիթով:
Հայկական բանակի զինծառայողներ, պահեստազորայիններ, գեներալներ, սպաներ, ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ,
Այսօր մենք նշում ենք մեր բանակի կազմավորման 31-րդ տարեդարձը և առաջին հերթին ոգեկոչում ենք մեր այն նահատակների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքն են տվել հանուն Հայրենիքի:
Բոլոր դժվարություններին հանդիման, հենց նրանք են մեզ ոգեշնչում և լիցքավորում գիտակցությամբ, որ հանուն պետականության, հանուն ինքնիշխանության, անկախության ու անվտանգության մեր պայքարը չի կարող ձախողվել, եթե կա նվիրում, եթե կա հավատ:
Այսօր հազարավոր նվիրյալներ ծառայելով հայկական բանակում՝ ծառայում են Հայաստանի Հանրապետությանը, անկախությանը, ինքնիշխանությանը, պետականությանը, և մենք ամեն ինչ պիտի անենք, որ նրանց ծառայության որակը փոխվի: Փոխվի նրանց մատուցած ծառայության որակը, փոխվի նրանց մատուցվող ծառայության որակը:
Սա է պատճառը, որ կառավարությունը լայնածավալ բարեփոխումներ է ձեռնարկել բանակում, որոնց նպատակը յուրաքանչյուր զինվորի, յուրաքանչյուր սպայի ավելի կարող ու պրոֆեսիոնալ, միևնույն ժամանակ, ավելի բարեկեցիկ դարձնելն է:
Այդ բարեփոխումների հիմքում զինվորական կրթության բարեփոխումներն են, որոնք նույնպես գտնվում են իրագործման փուլում: Ներկայումս ձեռնարկում ենք նաև սպայական ավագ դպրոցի հիմնումը, որը մեր պատկերացմամբ պիտի լինի ժամանակակից լավագույն չափանիշներին համապատասխանող կրթօջախ և սպայական նոր դասի ձևավորման դարբնոց պիտի դառնա:
Առաջիկայում պլանավորում ենք բոլորովին նոր՝ կանանց կամավոր-ժամկետային զինծառայության ինստիտուտը ներդնել Հայաստանի Հանրապետությունում, և այսօր գնահատանքի հատուկ խոսքեր պիտի ասեմ մեր այն քույրերի հասցեին, ովքեր պայմանագրային ծառայություն են իրականացնում մեր բանակում, այդ թվում՝ մարտական ծառայություն:
Ընթացքի մեջ է եռամսյա վարժական հավաքները մեկամսյա կամ 25-օրյա վարժական հավաքներով փոխարինելու գործընթացը, որովհետև պահեստազորի մարտունակությունը կարևոր է նույնքան, որքան կանոնավոր զինծառայության մեջ գտնվողներինը:
Միջոցներ ենք ձեռնարկում մեր բանակը ժամանակակից սպառազինությամբ և տեխնիկայով համալրելու ուղղությամբ՝ փորձելով առավելագույնս քաջալերել նաև տեղական արտադրողներին:
2018 թվականի նկատմամբ 2023 թվականի պաշտպանական բյուջեն ավելի քան կրկնապատկվել է, և նաև այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր այն բոլոր հարկ վճարողներին, ովքեր իրենց աշխատանքով և օրինապահ պահվածքով հնարավոր են դարձնում բարեփոխումների իրականացումն անվտանգության և այլ ոլորտներում:
Բայց բարեփոխումների գործընթացն անցնցում չի ընթանում նաև բանակում, որովհետև անվտանգային անկայուն միջավայրը նորանոր մարտահրավերներ է բերում, որոնք երբեմն սադրում են կոպիտ սխալներ:
Հունվարի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղի ունեցած ողբերգությունը, որ մեր ևս 15 զավակների կյանք խլեց, խեղդում է մեզ: Եվ ուզում եմ ներողություն խնդրել հրեշավոր հրդեհին զոհ գնացած բոլոր զինվորների ծնողներից և հարազատներից: Ներողություն եմ խնդրում նաև բոլոր այն ծնողներից, որոնց զավակները բանակում զոհ են գնացել ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, պետության կամ կառավարության թույլ տված բացթողումների ու սխալների հետևանքով ծագած անթույլատրելի հարաբերությունների ու իրավիճակների:
Միևնույն ժամանակ, ծնկի եմ գալիս մեր այն զինվորների, սպաների, կամավորների ծնողների ու հարազատների առաջ, ովքեր Հայրենիքը պաշտպանելիս ընկել են մարտում: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այդ ընտանիքներին, որտեղ կաթի ու հացի հետ ներմուծվել է գիտակցությունը, որ հանուն Հայրենիք-Պետության, հանուն քաղաքացիական պարտքի չի կարելի խնայել ոչինչ: Այս ընկալման ու գիտակցության վրա են կառուցվում պետությունները:
Եվ ի վերջո, շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն զինծառայողներին, շարքայիններից մինչև սպա և գեներալ, ովքեր անձնվիրաբար ծառայություն են մատուցում Հայկական բանակին, Հայոց պետականությանը:
Եղբայրական ողջույններ եմ հղում Բանակի օրը երբեմն ձյան մի քանի մետրանոց շերտով շրջապատված մարտական դիրքերում անցկացնող մեր եղբայրներին և քույրերին:

Servicemen of the Armenian Army, reservists, generals, officers, mandatory and contract servicemen,
Today we celebrate the 31st anniversary of the formation of our army and first of all we commemorate the memory of our martyrs who gave their lives for the Motherland.
Despite all the difficulties, they are the ones who inspire us and fill us with the understanding that our struggle for statehood, for sovereignty, independence and security cannot fail if there is dedication, if there is faith.
Today, thousands of devotees serving in the Armenian army are serving the Republic of Armenia, independence, sovereignty, and statehood, and we will do everything to change the quality of their service - change the quality of service they provide, change the quality of service provided to them.
This is the reason why the government has undertaken large-scale reforms in the army, the purpose of which is to make every soldier, every officer more capable and professional, and at the same time, more well off.
At the basis of these reforms are the reforms of military education, which are also in the stage of implementation. Currently, we are also undertaking the establishment of an officer high school, which, in our opinion, will be an educational center meeting the best modern standards and will become a forge for the formation of a new class of officers.
In the near future, we are planning to introduce a completely new institute of women's voluntary temporary military service in the Republic of Armenia, and today I have to say special words of appreciation to our sisters who perform contractual service in our army, including combat service.
The process to replace the three-month training camps with one-month or 25-day training camps is underway, because the reservist's combat ability is just as important as that of those in regular military service.
We are taking measures to equip our army with modern weapons and equipment, trying to encourage local producers as much as possible.
The defense budget for 2023 has more than doubled compared to 2018, and I also want to thank all of our taxpayers who, with their work and law-abiding behavior, make possible the implementation of reforms in security and other areas.
But the reform process is not going smoothly in the army either, because the unstable security environment brings new challenges that sometimes incite big mistakes.
The tragedy that took place on January 19 in Azat village of Gegharkunik region, which took the lives of another 15 of our children, is suffocating us. And I want to apologize to the parents and relatives of all the soldiers who fell victim to the monstrous fire. I also apologize to all those parents whose children in the army became victims of non-statutory relationships, impermissible relationships and situations that arose as a result of omissions and mistakes made by the state or government.
At the same time, I kneel before the parents and relatives of our soldiers, officers, volunteers who fell in battle while defending the Motherland. I express my gratitude to all those families who have the consciousness that for the sake of the Motherland-State, for the sake of civic duty, nothing can be spared. States are built on this perception and consciousness.
And finally, I would like to thank all those servicemen, from privates to officers and generals, who selflessly render service to the Armenian Army and the Armenian state.
I send fraternal greetings to our brothers and sisters who spend Army Day in combat positions sometimes surrounded by several meters of snow.