Սև ծովի գազը կարող է բավարարել Թուրքիայի կարիքները առնվազն 30 տարի. թուրք նախարար
Սև ծովում Թուրքիայի հետախուզված գազի պաշարները կարող են հոգալ երկրի կարիքները առաջիկա 30 տարիների ընթացքում։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սև ծովում գազի ներկայիս պաշարները ծածկում են մեր կարիքները առաջիկա 30 տարիների համար։ Նոր ուսումնասիրված տեղանքների դեպքում այս ժամանակահատվածն էլ ավելի կաճի։ Սև ծովի գազի արդյունահանման առաջին փուլը, հուսով ենք, կսկսվի մարտին»,- ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ Թուրքիայում գոյություն ունեցող և ստեղծվող գազի փոխադրման և պահեստավորման ենթակառուցվածքը նախատեսված է առնվազն 50 տարի օգտագործելու համար։

Black Sea gas reserves to cover Turkey’s demand in coming 30 years: Turkish minister
The Black Sea gas reserves discovered by Turkey may cover the country’s demand for the next 30 years, Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez told a forum on Monday, TASS reports.
"The present gas reserves in the Black Sea cover our needs for the next 30 years. With the newly-prospected fields, the period will be even longer. We expect the first stage of Black Sea gas production to start in March," he said in an address broadcast by TVNET channel.
The infrastructure for transportation and storage of gas in Turkey that exists and is being created, is designed to be used for at least 50 years, the minister noted.