Սև ծովի գազը կարող է բավարարել Թուրքիայի կարիքները առնվազն 30 տարի. թուրք նախարար
Սև ծովում Թուրքիայի հետախուզված գազի պաշարները կարող են հոգալ երկրի կարիքները առաջիկա 30 տարիների ընթացքում։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սև ծովում գազի ներկայիս պաշարները ծածկում են մեր կարիքները առաջիկա 30 տարիների համար։ Նոր ուսումնասիրված տեղանքների դեպքում այս ժամանակահատվածն էլ ավելի կաճի։ Սև ծովի գազի արդյունահանման առաջին փուլը, հուսով ենք, կսկսվի մարտին»,- ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ Թուրքիայում գոյություն ունեցող և ստեղծվող գազի փոխադրման և պահեստավորման ենթակառուցվածքը նախատեսված է առնվազն 50 տարի օգտագործելու համար։

В Турции заявили, что черноморский газ может покрыть потребности страны минимум на 30 лет
Разведанные Турцией запасы газа в Черном море могут покрыть потребности страны на ближайшие 30 лет. Об этом в понедельник заявил министр энергетики и природных ресурсов Турции Фатих Донмез во время выступления в Стамбуле на форуме "Век Турции в энергетике".
"Нынешние запасы газа в Черном море покрывают наши потребности на 30 ближайших лет. С новыми разведанными месторождениями этот срок еще больше увеличится. Первая фаза добычи черноморского газа, надеемся, начнется в марте", - сказал он. Трансляцию вел телеканал TVnet.
По словам министра, имеющаяся и создаваемая инфраструктура для транспортировки и хранения газа в Турции рассчитана на использование в течение не менее 50 лет, передает ТАСС.