Որ իրավունքներն են առավել շատ խախտվում Հայաստանում. Ամփոփում է ՄԻԵԴ-ը
ՄԻԵԴ ներկայացրած դիմումների թվով Հայաստանն առաջին տասնյակում է։ Panorama.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնում է Եվրոպական դատարանը՝ մանրամասնելով, որ  Հայաստանից ստացվել է 1 250 դիմում, որը կազմում է ընդհանուր դիմումների 1.7 տոկոսը։ 2022-ի ընթացքում Հայաստանից ստացվել է 111 նոր դիմում։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՄԻԵԴ տրամադրած վիճակագրության հաշվետու տարում պետությունների դեմ քաղաքացիների դիմումների թիվն աճել է 6 տոկոսով։
Առավել շատ ՄԻԵԴ են դիմել Թուրքիայի (20,115), Ռուսաստանի (16,742), Ուկրաինայի (10,403), Ռումինիայի (4,793), Իտալիայի (3,531) քաղաքացիները։
Նախորդ տարիների համեմատ ավելացել են Թուրքիայից, Սերբիայից, Հունաստանից, Բելգիայից ստացած դիմումների թիվը։
Հայաստանից ստացած 31 դիմումների մասով 2022-ին վճիռ է կայացվել,  177 դիմում համարվել է անընդունելի, իսկ 48 դիմում ուղարկվել է կառավարություն։
Ընդհանուր առմամբ, ՄԻԵԴ-ը 2022 թվականին կայացրել է 1163 վճիռ՝ 4168 դիմումների վերաբերյալ (մի քանի դիմումների վերաբերյալ կարող է կայացվել մեկ վճիռ)։ Դատարանից նշում են, որ 2012 թվականից ի վեր սա վճիռների կայացման ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Այդ 1163 վճիռներից 1059-ում կամ 91.1%-ի դեպքում հայտնաբերվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի առնվազն մեկ խախտում։
Մարդու իրավունքների խախտումների դեպքերով առաջատար են Ռուսաստանը (384 վճռից 374-ը վերաբերում է բռնությանը), Ուկրաինան ( 144 դիմումից՝ 141-ը),  Թուրքիան ( 80 դիմումից՝ 73-ը),  Ռումինիան ( 81 դիմումից՝ 72-ը),  Հունգարիան ( 35 դիմումից՝ 35-ը)։
Բնակչության թվի համեմատ առավել մեծ թվով դիմումներ ՄԻԵԴ-ը ստացել է Սերբիայից՝ 10 հզ բնակչի հաշվով 4.84 դիմում, Մոնտենեգրոյից՝ 4.77 դիմում, Մոլդովայից՝ 2.47 դիմում, Հյուսիսային Մակեդոնիայից՝ 2 դիմում։ Այս առումով առավել ցածր ցուցանիշ ունեն Միացյալ Թագավորությունը՝ 10 հզ բնակչի հաշվով 0.04 դիմում, Իռլանդիան և Գերմանիան՝ 0.06 դիմում, Նիդերլանդները՝ 0.11, Ֆրանսիան՝ 0.12 տոկոս։
2022 թվականին Եվրոպական դատարանը Հայաստանի դեմ 31 դիմումների վերաբերյալ կայացրել է 21 վճիռ,  բոլորում հայտնաբերվել է առնվազն մեկ խախտում։ Առավել շատ խախտվել են ազատության և անվտանգության իրավունքը (7 վճիռ) և անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից պաշտպանված լինելու իրավունքը (6 վճիռ)։
1959 թվականից մինչև 2022 թվականը ՄԻԵԴ-ը կայացրել է 174 վճիռ՝ ընդդեմ Հայաստանի դիմումների վերաբերյալ։ Դրանցից 163-ում հայտնաբերվել է առնվազն մեկ խախտում։
Ազատության և անվտանգության իրավունքը ամենաշատ խախտվածն է (60 վճիռ), որին հաջորդում են արդար դատաքննության իրավունքը (52 վճիռ) և սեփականության պաշտպանության իրավունքը (37 վճիռ):
2022 թվականին դատարանը ստացել է Հայաստանի դեմ գործերով միջանկյալ միջոցների կիրառման 12 միջնորդություն։ Դրանցից որևէ մեկը չի բավարարվել։

Какие права больше всего нарушаются в Армении? ЕСПЧ подвел итоги
Армения вошла в первую десятку по количеству заявлений, поданных в ЕСПЧ. Об этом Panorama.am сообщили из Европейского суда, пояснив, что из Армении получено 1250 заявлений, что составляет 1.7% от общего числа поданных заявлений. За 2022 год из Армении получено 111 новых заявлений, передает Panorama.
В целом, согласно предоставленной ЕСПЧ статистике, в отчетном году количество обращений граждан против государств увеличилось на 6%.
Больше всего в ЕСПЧ обратились граждане Турции (20 115), России (16 742), Украины (10 403), Румынии (4 793) и Италии (3 531).
По сравнению с прошлыми годами, увеличилось число полученных из Турции, Сербии, Греции, Бельгии заявлений.
По части полученных из Армении заявлений в 2022 году вердикт был вынесен по части 31 заявления, 177 заявлений признаны неприемлемыми, 48 обращений направлены в правительство.
В целом, ЕСПЧ в 2022 году вынес 1163 вердикта касательно 4168 заявлений (одно решение может быть принято по нескольким заявлениям). Из суда отмечают, что с 2012 года – это самый высокий показатель по вынесению решений. Как минимум одно нарушение Европейской конвенции о правах человека было установлено в 1059 из этих 1163 судебных решений, или 91,1%.
По случаям о нарушениях прав человека лидерами стали – Россия (374 из 384 решений касаются насилия), Украина (141 из 144 заявлений), Турция – 73 из 80), Румыния (72 из 81), Венгрия – 35 из 35).
Европейский суд в 2022 году вынес 21 вердикт против Армении по 31 заявлению, во всех обнаружено как минимум одно нарушение. Наиболее всего нарушены права на свободу и безопасность (7 вердиктов), право на защиту от бесчеловечного и унижающего достоинство обращения (6 вердиктов).
С 1959 по 2022 год ЕСПЧ вынес 174 вердикта по заявлениям против Армении. В 163 из них обнаружено как минимум одно нарушение.
Больше всего нарушается право на свободу и безопасность (60 вердиктов), за ним следуют право на справедливое судебное разбирательство (52 вердикта) и право на защиту собственности (37 вердиктов).
В 2022 году в Суд поступило 12 ходатайств о применении обеспечительных мер по делам против Армении. Ни одно из них не было удовлетворено.