Փեշավարում մզկիթի պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 90-ի
Պակիստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Փեշավար քաղաքի մզկիթում ահաբեկչության հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 90-ի, հաղորդում է Radio Pakistan ռադիոկայանը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 72 զոհի մասին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Փեշավարում պայթյունի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 90-ի, փրկարարական գործողությունը շարունակվում է, կատարվում է փլատակների հեռացում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ոստիկանության տվյալներով, որոնց հղում է անում Radio Pakistan-ը, ավելի քան 200 տուժածներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ, նրանցից մոտ 100-ը բժշկական օգնություն են ստանում, մյուսները դուրս են գրվել:
Հիշեցնենք, որ մզկիթում պայթյունը տեղի է ունեցել հունվարի 30-ին, աղոթքի ժամանակ։ Ականատեսների խոսքով` մզկիթում եղել է ավելի քան 100 մարդ, հավաքվածների մեծ մասը եղել են ոստիկանության, բանակի և սակրավորական ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ: Պայթյունն իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը։ Մզկիթի մի մասը և շենքի տանիքը փլուզվել են։

Число погибших при теракте в мечети в пакистанском городе Пешавар достигло 90 человек, передает радиостанция Radio Pakistan, передает РИА Новости.
"Спасательная операция продолжается и разбираются обломки мечети", — говорится в сообщении.
По информации полиции, в больницу доставили более 200 пострадавших, из них порядка 100 госпитализированы, остальных выписали.
Взрыв в мечети прогремел накануне днем, около 13:40 по местному времени, во время молитвы. Его устроил террорист-смертник. В результате обвалилась крыша и часть здания. По словам очевидцев, в это время в мечети было более 100 человек, большинство — из полиции, армии и саперных подразделений.
Сообщалось, что ответственность за теракт взяла на себя группировка "Техрик-и-Талибан Пакистан"*, но позже в группировке опровергли эти обвинения, заявив, что их правила запрещают атаки на мечети и общественные места. Однако, как полагают местные СМИ, за взрывом могли стоять некие местные подразделения группировки.