այաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսի հետ և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը:
Ինչպես հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, ակնկալելով ԱՀԿ աջակցությունը հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար` քննարկվել են հետևյալ կետերը.
• առաքելություն` տեղում իրավիճակը գնահատելու,
• անհրաժեշտ բժշկական պարագաներ և դեղորայք հասցնելու հնարավորությունը,
• ԱՀԿ հստակ դիրքորոշումը` իրավիճակի առնչությամբ:
Նախարարը նշել է, որ 51-րդ օրն է, ինչ Արցախ տանող միակ ճանապարհը փակ է, շարունակում են գազի, էլեկտրաէներգիայի, համացանցի անջատումները, ինչի պատճառով պլանային վիրահատությունները դադարեցված են և հետաձգվում են:
Մինչ օրս ծայրահեղ ծանր վիճակում 59 պացիենտ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստան` կենսական բուժօգնություն ստանալու: Նշել է նաև, որ շրջափակման և ժամանակին բուժօգնություն չստանալու հետևանքով մեկ պացիենտ մահացել է:
Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեին` Գործադիր Խորհրդի նիստի ճեպազրույցի ժամանակ հարցին անդրադառնալու համար:
Իրավիճակի առնչությամբ ԱՀԿ գլխավոր տնօրենն իր մտահոգությունն է հայտնել և խոստացել համատեղ աշխատանքի միջոցով գտնել լուծումներ:
Նախարարը շեշտել է, որ կպահպանվի ԱՀԿ-ի հետ մշտական կապը` իրադարձությունների զարգացման մասին տեղեկացնելու և ԱՀԿ-ի կողմից նշված երեք ուղղություններով առաջընթաց գրանցելու հարցում:

Minister of Healthcare of Armenia Anahit Avanesyan had a phone conversation with World Health Organization (WHO) Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus and presented the current situation in Artsakh (Nagorno Karabakh) resulting from the closure of the Lachin corridor by Azerbaijan, armenpress reports.
The Ministry of Healthcare said in a read-out that expecting WHO support to overcome the humanitarian crisis, the following items were discussed:
• A mission to assess the situation on the ground
• The possibility of supplying necessary medical items and medicine
• The WHO’s clear stance regarding the situation
Minister Avanesyan said that for already 51 days the only road to Artsakh remains closed, electricity, gas and internet shutdowns continue, which resulted in suspension and delays of planned surgeries.
So far, 59 critically-ill patients were transferred from Artsakh to Armenia for vital treatment under ICRC mediation. The minister also said that one patient died because of not receiving prompt treatment as a result of the blockade.
Avanesyan thanked WHO Regional Director for Europe Hans Kluge for addressing the issue during the briefing of the Executive Board session.
WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus expressed concern regarding the situation and vowed to find solutions through joint work.
Avanesyan said she will maintain permanent contact with WHO to notify on the developments and to record progress in the abovementioned three directions by the WHO.