Հայկական կողմը հետախուզական տվյալներ ունի այն մասին, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը պատրաստվում էր Հայաստանի դեմ ավելի մասշտաբային ագրեսիայի։ Al-Monitor պարբերականի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Նա նշել է, որ Բաքվի ագրեսիվ ծրագրերը շատ ավելի մասշտաբային էին, քան այն ռազմական գործողությունները, որ տեղի ունեցան սեպտեմբերի 13-14-ին: Վահան Կոստանյանի խոսքով` Իրանի գործողությունների ու հայտարարությունների շնորհիվ է 2022թ.–ի սեպտեմբերին հաջողվել խուսափել Ադրբեջանի հարձակման հետագա ծավալումից:
Ըստ էության` պաշտոնական Երևանը փոխարտգործնախարարի շուրթերով առաջին անգամ ընդունում է Իրանի դերը անցած տարվա սեպտեմբերին լայնածավալ հակամարտությունը կանխելու գործում։
Ըստ Կոստանյանի` Իրանն այսօր Հայաստանի կարևոր գործընկերն է։
«Իրանի և Վրաստանի հետ սահմանը հանրապետության համար առաջնային նշանակություն ունի, դրանք Հայաստանի բնական դարպասներն են դեպի արտաքին աշխարհ»,– ասել է նա:
Անդրադառնալով Իրանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերին` պաշտոնյան հայտարարել է, որ իրանական զենքի գնումը չի մտնում ՀՀ ծրագրերի մեջ։
Խոսելով Ադրբեջանի նպատակների մասին` արտաքին գործերի փոխնախարարն առանձնացրել է երեքը` Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում իրականացնելը, տարածաշրջանում լայնածավալ ռազմական լարվածություն հրահրելը և ստիպելը Հայաստանին զիջումների գնալ։

Армянская сторона обладает разведданными о том, что в сентябре 2022 года Азербайджан готовился к более масштабной агрессии против Армении. Как передает Sputnik Армения, об этом изданию Al-Monitor заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Чиновник отметил, что агрессивные планы Баку были гораздо масштабнее, чем те боевые действия, которые он развязал 13-14 сентября. Вместе с тем, по словам Костаняна, действия и риторика южного соседа Армении - Ирана, помогли пресечь дальнейшее ухудшение этой ситуации.
Также, по словам Костаняна, Иран сегодня является важным партнером Армении, граница с Ираном и Грузией имеет для республики первостепенное значение в качестве "естественных ворот" во внешний мир.
В то же время, касаясь вопросов военно-технического сотрудничества с ИРИ, чиновник заявил, что закупка иранского оружия не входит в планы Еревана.
Говоря о политике Азербайджана, замминистра перечислили три задачи, которые ставит перед собой Баку: этнические чистки в Нагорном Карабахе, широкомасштабная военная эскалация в регионе и принуждение Армении к уступкам в вопросе экстерриториального коридора.