Կարմիր խաչի միջնորդությամբ 6 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստանի հիվանդանոցներ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 6 անձ, այսօր՝ փետրվարի 2-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ տեղեկատվական շտաբը:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5 -ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 64 հիվանդ։

В связи с блокадой Арцаха, сегодня, 2-го февраля при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, шестеро больных с онкологическими заболеваниями и  заболеваниями сердечно-сосудистой системы, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО "Республиканский медицинский Центр" министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает ИнфоЦентр Арцаха.
7 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик".
12 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО "Республиканский медицинский Центр", 5 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 64 пациентов.