Հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, յուրաքանչյուրն իր տեղում պետք է դառնա հայրենիքի զինվորը. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը առցանց հանդիպում է ունեցել հայաստանյան բուհերում սովորող արցախցի ուսանողների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը։
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ մի քանի պատճառով է նախաձեռնել այս հանդիպումը. « Ես համարում եմ, որ 21-րդ դարում կրթության ոլորտն է ամենամեծ փոփոխությունը բերելու, կրթությամբ է որոշվելու երկրի հաջողված լինելը։ Դրա համար առաջին հերթին պետք է հստակ գիտակցել, որ գիտելիքն ավելի կարևոր է, քան դիպլոմը»։
Պետնախարարը նշել է, որ շրջափակման այս իրավիճակում արցախցի ուսանողներն ակամա դարձել են Արցախի դեսպանները Հայաստանում և ցանկալի է, որ ավելի ակտիվ ներկայացնեն Արցախի շահերը, ավելի լսելի դարձնեն Արցախի ձայնը, իրենց ընկերների հետ ավելի շատ ներգրավված լինեն Արցախին վերաբերող միջոցառումներում: Պետնախարարը կարևոր է համարել նաև Արցախից դուրս ստացած կրթությունն ու գիտելիքները ի նպաստ Արցախի օգտագործելը:
Նա անդրադարձել է նաև աշխատաշուկային համապատասխան մասնագիտության ընտրությանը և այս հարցում կարևոր է համարել պետական պատվերի ճիշտ ձևակերպումը․ «Այս ճգնաժամը ցույց տվեց, թե որքան է կարևոր գյուղատնտեսությունն Արցախի համար։ Մինչդեռ ձեզնից ընդամենը երեքն են Ագրարային համալսարանի ուսանող։ Սա չի արտացոլում աշխատանքի առաջարկն ու պահանջարկը: Պետք է կարողանանք գործընթացն այնպես կազմակերպել, որպեսզի կրթություն ստացած երիտասարդները պահանջված մասնագետներ դառնան»։
Նա նկատել է, որ հիմա, երբ հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, յուրաքանչյուրն իր տեղում պետք է դառնա հայրենիքի զինվորը: «Մեր հայրենիքը շատ մեծ վտանգի առաջ է կանգնած, և մեր սիրո ու պատասխանատվության զգացումը հիմա շատ կարևոր է: Դա պետք է դրսևորվի ամենօրյա աշխատանքով: Դրա համար ուզում եմ հասկանաք, որ դուք մեզ շատ եք պետք որպես հաջողված, տաղանդավոր ուսանողներ, որոնց ամբողջ կյանքն առջևում է,-ասել է պետնախարարը: -Որպես մարդ, ով 17 տարեկանում գնացել է Մոսկվա սովորելու, ասեմ, որ այս զգացողությունը միանգամից չի գալիս: Դա գալիս է այն ժամանակ, երբ գիտակցում ես, թե ինչու ես աշխարհ եկել, ով ես դու, ինչպես ես մտածում քո ընտանիքի և քո երկրի մասին: Դա մեծ երջանկություն է, երբ քո մեջ զգում ես այդ սերն ու ուժը  հայրենիքի նկատմամբ: Երբ դա չունես, դա մեծ թուլություն է հենց քեզ համար, ոչ թե քո հայրենիքի համար: Ես հուսով եմ, որ ունենալու եք այդ զգացողությունը, որ դուք ոչ միայն հայ եք, այլ նաև արցախցի, և պարտավոր եք ամեն ինչ անել, որ Արցախը հաջողված, երջանիկ, հայկական լինի»:
Առցանց հանդիպման ընթացքում պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը պատասխանել են նաև ուսանողների բազմաթիվ հարցերին:

Против нас ведется гибридная война, каждый должен стать солдатом Родины: Рубен Варданян
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян провел онлайн-встречу со студентами Арцаха, обучающимися в вузах Армении. Во встрече также приняла участие исполняющая обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Минасян.
Рубен Варданян отметил, что инициировал эту встречу по нескольким причинам: "Я считаю, что в 21 веке сфера образования принесет самые большие изменения, успех страны будет определяться образованием. Для этого, прежде всего, необходимо четко осознать, что знания важнее диплома".
Государственный министр отметил, что в ситуации блокады арцахские студенты невольно стали послами Арцаха в Армении и желательно, чтобы они более активно представляли интересы Арцаха, делали голос Арцаха более слышимым, более активно участвовали со своими друзьями в событиях, связанных с Арцахом. Государственный министр также посчитал важным использовать образование и знания, полученные за пределами Арцаха, на благо Арцаха.
Он также коснулся выбора профессии в соответствии с потребностями на рынке труда и в этом вопросе счёл важным правильное формулирование государственного заказа. "Этот кризис показал, насколько важно для Арцаха сельское хозяйство. Между тем, только трое из вас являются студентами Аграрного университета. Это не отображает спроса и предложения на рынке труда. Мы должны суметь организовать процесс так, чтобы получившие образование молодые люди становились востребованными специалистами".
Он заметил, что сейчас, когда идет гибридная война, каждый на своём месте должен стать солдатом Родины. "Наша Родина стоит перед очень большой опасностью, и наше чувство любви и ответственности сейчас очень важно. Это должно проявляться в ежедневной работе. Поэтому я хочу, чтобы вы поняли, что вы нам очень нужны как успешные, талантливые студенты, у которых вся жизнь впереди, - сказал Госминистр. - Как человек, поехавший учиться в Москву в 17 лет, должен сказать, что это чувство приходит не сразу. Оно приходит, когда ты осознаёшь, зачем ты пришел в этот мир, кто ты, как ты думаешь о своей семье и своей стране. Это большое счастье, когда чувствуешь в себе эту силу и любовь к Родине. Когда у тебя этого нет, это большая слабость для тебя лично, а не для твоей страны. Я надеюсь, что вы это почувствуете, что вы не только армяне, но и арцахцы, и вы обязаны сделать всё, чтобы Арцах был успешным, счастливым, армянским".
В ходе онлайн-встречи Госминистр Рубен Варданян, исполняющая обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Асмик Минасян также ответили на многочисленные вопросы студентов.