Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը. Մարդու իրավունքների միջազգային ընկերություն
Արդեն 57 օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղում շուրջ 120 հազար հայեր արգելափակված են ադրբեջանցի «ակտիվիստների» և զինվորների կողմից՝ նշված է Մարդու իրավունքների միջազգային ընկերության՝ Գերմանիայի մասնաճյուղի հայտարարության մեջ, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Մենք տեղեկացել ենք, որ 19 երեխա, որոնց վերջերս թույլ են տվել վերադառնալ տուն, ենթարկվել են անարժան վերաբերմունքի և հետապնդումների։ Ռուսական ուժերի միջոցով տեղափոխման ժամանակ շարասյունը կանգնեցվել է, և մեքենաների մեջ նստել են ադրբեջանցի «բնապահպանները»։ Նրանք ապօրինաբար նկարահանել են երեխաներին և հոգեբանական բռնության ենթարկել նրանց, ինչի հետևանքով մեկ երեխա կորցրել է գիտակցությունը: Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժը արգելափակող «բողոքի ցույցերի» կազմակերպումն ու աջակցությունը»,- նշված է ընկերության հայտարարության մեջ։

Международное сообщество прав человека: Азербайджан должен прекратить блокирование Лачинского коридора
Уже 57 дней, как азербайджанские ''активисты'' и солдаты блокируют в Нагорном Карабахе около 120000 армян. Как передает NEWS.am об этом говорится в заявлении, распространенном германским  филиалом Международного сообщества прав человека.
''Нам стало известно о том, что 19 детей, которым недавно разрешили вернуться домой, подверглись непристойному отношению и преследованиям. Во время переезда посредством российских сил была остановлена колонна, и азербайджанские ''экологи'' уселись в машины. Они незаконно засняли детей и подвергали их психологическому насилию, в результате чего один ребенок потерял сознание. Азербайджан должен прекратить организацию и поддержку ''акций протеста'', которые блокируют свободное передвижение в обоих направлениях через Лачинский коридор''.