© Swedish Coast Guard via AP
Չորեքշաբթի Սպիտակ տունը կտրականապես հերքել է այն տեղեկությունը, որ անցյալ տարվա հունիսին ռուսական «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի տակ պայթուցիկ սարքեր են տեղադրվել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ջրասուզակների կողմից «Baltops» զորավարժությունների քողի ներքո:
«Սա կատարյալ սուտ է և կատարյալ հորինվածք»,- ՏԱՍՍ-ին ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայության ղեկավար Ադրիան Ուոթսոնը՝ ի պատասխան նշված վարկածը մեկնաբանելու խնդրանքի։
Ավելի վաղ այդ վարկածի մասին հայտնել էր ամերիկացի հրապարակախոս Սեյմուր Հերշի աղբյուրը, որը մասնագիտացած է լրագրողական հետազոտություններ կատարելու մեջ։ Ինչպես գրել է Հերշն իր հոդվածում, գործողությունն անցկացնելու որոշումը կայացրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը վարչակազմում ազգային անվտանգության պաշտոնյաների հետ ինը ամիս տեւած քննարկումներից հետո։ Նրանց թվում էին, մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջեյք Սալիվանը, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 27-ին «Հյուսիսային հոսք AG» -ն հայտնել էր «աննախադեպ ավերածությունների» մասին, որոնք տեղի են ունեցել նախօրեին «Հյուսիսային հոսք 1» և «Հյուսիսային հոսք 2» ծովային գազատարների երեք լարերի վրա»:

© Swedish Coast Guard via AP
The White House on Wednesday categorically rejected information that US Navy divers, under the cover of the Baltops exercise, had planted explosive devices beneath Russia’s Nord Stream 2 gas pipeline last June.
"This is utterly false and complete fiction," White House National Security Council Spokesperson Adrienne Watson told TASS in reply to a request to comment on the abovementioned version, which had been previously voiced by an unnamed source to US investigative journalist Seymour Hersh.
In his article, Hersh wrote that the decision on the operation was made personally by US President Joe Biden after nine months of discussions with administration officials dealing with national security: US National Security Advisor Jake Sullivan, Secretary of State Antony Blinken and Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland, and others.
Nord Stream AG reported that three threads of the Nord Stream 1 and 2 offshore gas pipelines had suffered unprecedented damage on September 27. Swedish seismologists later revealed that two explosions had been recorded along the Nord Stream pipelines on September 26. After that, investigators from Russia’s Federal Security Service initiated an probe into this act of international terrorism in connection with the explosions.