© Swedish Coast Guard via AP
Չորեքշաբթի Սպիտակ տունը կտրականապես հերքել է այն տեղեկությունը, որ անցյալ տարվա հունիսին ռուսական «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի տակ պայթուցիկ սարքեր են տեղադրվել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ջրասուզակների կողմից «Baltops» զորավարժությունների քողի ներքո:
«Սա կատարյալ սուտ է և կատարյալ հորինվածք»,- ՏԱՍՍ-ին ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայության ղեկավար Ադրիան Ուոթսոնը՝ ի պատասխան նշված վարկածը մեկնաբանելու խնդրանքի։
Ավելի վաղ այդ վարկածի մասին հայտնել էր ամերիկացի հրապարակախոս Սեյմուր Հերշի աղբյուրը, որը մասնագիտացած է լրագրողական հետազոտություններ կատարելու մեջ։ Ինչպես գրել է Հերշն իր հոդվածում, գործողությունն անցկացնելու որոշումը կայացրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը վարչակազմում ազգային անվտանգության պաշտոնյաների հետ ինը ամիս տեւած քննարկումներից հետո։ Նրանց թվում էին, մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջեյք Սալիվանը, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 27-ին «Հյուսիսային հոսք AG» -ն հայտնել էր «աննախադեպ ավերածությունների» մասին, որոնք տեղի են ունեցել նախօրեին «Հյուսիսային հոսք 1» և «Հյուսիսային հոսք 2» ծովային գազատարների երեք լարերի վրա»:

© Swedish Coast Guard via AP
Белый дом в среду категорически отверг информацию о том, что взрывные устройства под российский газопровод "Северный поток - 2" заложили в июне минувшего года под прикрытием учений "Балтопс" водолазы ВМС США,.
"Эта совершенная ложь и полная фикция", - заявила ТАСС руководитель пресс-службы Совета национальной безопасности Белого дома Эйдриенн Уотсон в ответ на просьбу прокомментировать упомянутую версию, изложенную до этого со ссылкой на источник американским публицистом Сеймуром Хершем, специализирующимся на проведении журналистских исследований.
Как написал в своей статье Херш, решение о проведении операции принимал президент США Джо Байден по итогам девяти месяцев обсуждений с представителями администрации, занимающимися вопросами национальной безопасности. В их числе были, в частности, помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан, госсекретарь Энтони Блинкен и заместитель госсекретаря США Виктория Нуланд.
В пресс-службе Госдепа, Пентагона и ВМС США на просьбу ТАСС прокомментировать информацию, изложенную Хершем, пока не ответили.
27 сентября прошлого года компания Nord Stream AG сообщила о "беспрецедентных разрушениях", произошедших днем ранее "на трех нитках морских газопроводов "Северный поток - 1" и "Северный поток - 2". Шведские сейсмологи зарегистрировали 26 сентября два взрыва на маршрутах залегания трубопроводов. Генеральная прокуратура РФ инициировала возбуждение дела об акте международного терроризма после повреждения газопроводов.